3 1/4 ounces = 3.25 Ounces.
3.25 x 5 = 16.25 ounces (16 1/4 ounces)
Answer:
Hi! The correct answer is $7.5
Step-by-step explanation:
<em><u>~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~</u></em>
Answer: 150-170 free throws
Step-by-step explanation:
200 times 80% or .8 will give you 160
5% of 200 is 10 so add and subtract that to/from 160 and you'll get your range
Answer: x" = 5.69
Step-by-step explanation:
The graphic solution is attached.
Verifying the solution:
Existence condition: x > 0
2x - 4 = √x + 5
√x =2x - 4 - 5
√x =2x - 9 (²)
x = (2x - 9)²
x = 4x² - 36x + 81
4x² - 36x - x + 81 = 0
4x² - 37x + 81 = 0
Δ = -37² - 4.4.81 = 1369 - 1296 = 73
x = 37 ±√73/8
x' = 3.55
x" = 5.69
checking:
2*3.55 - 4 = 3.1
√3.55 + 5 = 6.88 Its not the same ∴ 3.55 is not a solution
2*5.69 - 4 = 7.39
√5.69 + 5 = 7.39 ∴ it's the only solution
Answer:
it could be 1/1 or 2/2 or 3/3 or 4/4 or 5/5 or 6/6 it is the same thing just put the number like how i did depending on the question
Step-by-step explanation: