1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nevsk [136]
3 years ago
14

What is the missing statement in step 6? H E L P : ‘ )

Mathematics
1 answer:
lisov135 [29]3 years ago
7 0
A) b=c is the answer
You might be interested in
Why can you use cross products to solve the proportion 18/5 equals x/100 for x?
blondinia [14]
18    x
--- = ----
5      100

18×100 = 5×x

1800 = 5x
-------    ----
   5          5

360 = x
Hope this helps!!!
5 0
4 years ago
Hermina cut a 10 by 15 piece of cardboard down the diagonal
katen-ka-za [31]

Answer:

\sqrt{325}

Step-by-step explanation:

This is because you use Pythagorean theorem. a^2 + b^2 = c^2.

8 0
3 years ago
I need help on my math.
Elenna [48]

Answer:10 in on left side 13 on top

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A teacher writes a simple computer program where she can type students name and computer tells her the students birthday.
Vikki [24]

Considering that each student has only one birthday, each input will be related to only one output, hence this relation is a function.

<h3>When does a relation represent a function?</h3>

A relation represents a function when each value of the input is mapped to only one value of the output.

For this problem, we have that:

  • The input is the student's name.
  • The output is the student's birthday.

Each student has only one birthday, hence each input will be related to only one output, hence this relation is a function.

More can be learned about relations and functions at brainly.com/question/12463448

#SPJ1

5 0
1 year ago
Ross and 5 of his friends are going kayaking. They rented 6 kayaks for $420. Then they bought food for all 6 people, which cost
Minchanka [31]
 $420+$144=$564
then you divide $564 by 6 which is...
$94 is how much each person payed
5 0
3 years ago
Other questions:
  • the jars of paint in the art room have different amounts of paint the green paint jar is 4/8 School the purple paint jar is 4/6
    15·1 answer
  • Plz help I need help
    10·1 answer
  • Given the function f(x) = 5^x, Section A is from x = 0 to x = 1 and Section B is from x = 2 to x = 3. Part A: Find the average r
    9·1 answer
  • Alex, Lizzie, Winnie, and Greg decided to randomly switch their four lunch boxes. If they each choose one of the four boxes at r
    14·1 answer
  • 4. Decide if the segment lengths form a triangle. If they do, Indicate whether the triangle is acute, right, or obtuse.
    6·1 answer
  • What has a better deal? Daisy Sour Cream $1.49, or Kraft Sour Cream $2.55 for 16oz
    13·1 answer
  • 331 students was on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many were in each bus?​
    6·1 answer
  • Please helppo i have 12 min left
    9·2 answers
  • What is the slope of a line that passes through the points (12,7) and (-14,19)?
    5·1 answer
  • PLEASE NO LINKS AND NO NEGATIVITY
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!