1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Strike441 [17]
3 years ago
5

Let f(x) = x2 + x + 2 and g(x) = 2x2 + 5. Find f(g(x)). Show each step of your work.

Mathematics
1 answer:
Tju [1.3M]3 years ago
5 0
G(x)=9
f(g(x))= 9(2)+9+2=29
You might be interested in
Solve these equations. Thanks.
Nutka1998 [239]

Answer:

1. 3.572 x 10^(-1)

2. 3.108 x 10^(6)

3. 5.31881533 x 10^(-6)

4. 4.18676122 x 10^(-1)

Hope this helps

8 0
3 years ago
Each big square below represents one whole
uysha [10]

Answer:

= 61%

Step-by-step explanation:

Shaded is 1.22 out of 200

Shaded is .61 out of 100

TOTAL IS 61%

HOPE THIS HELPS

PLZZ MARK BRAINLIEST

4 0
3 years ago
A theater has 40 seats in the first row, 43 seats in the second row, 46 seats in the third row, and so on. How many seats are th
iris [78.8K]
94 seats

There are 2 ways to do this one: 

1. 18 x 3 = 54
54 + 40 = 94

2. 40 + 3 + 3 + 3.... and so on. 



Let me know if this was helpful! 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
(3x2 + 8x − 3) ÷ (x + 3)?
Fittoniya [83]

The answer should be 3x-1 depending on if thats 3x^2 or 3*2 but im guessing its 3 times 2 so your answer should me 3x-1

6 0
3 years ago
(20 points) A 2-liter bottle of soda (67.6 ounces) costs $1.89. A case of twelve 12 ounce
horrorfan [7]

Answer:

  • Unit price of a 2-liter bottle of soda: \$0.028\ per\ ounce
  • Unit price of a case of twelve 12 ounce  cans: \$0.021\ per\ ounce
  • The better bargain is the case of 12 ounce cans.

Step-by-step explanation:

Let be "x" the unit price (price/ounce) of the soda in the 2-liter bottle and "y"  the unit price (price/ounce) of the soda in the case  of twelve 12 ounces cans.

According to the data provided in the exercise, you know that:

1. The 2-liter bottle of soda  is equal to 67.6 ounces.

2. That bottle costs  $1.89

Then, the unit price is:

x=\frac{1.89}{67.6}\\\\x\approx0.028

3. There are 12 ounce  cans in the case. Then the total ounces is:

12\ oz*12=144\ oz

4. It costs $2.99.  So the unit price is:

y=\frac{2.99}{144}\\\\y\approx0.021

Since:

y

The better bargain is the case of 12 ounce cans.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • An accountant is monitoring the average rates per hour for four employees.
    6·1 answer
  • Erin rolls a standard number cube multiple times and records the data in the table above. At the end of the experiment, she coun
    12·1 answer
  • PLZZZZZ NEED HELP!!!!!!
    8·1 answer
  • A store pays $20 for a set of headphones. The store sells the set of headphones for $70. Your classmate says that the markup is
    5·2 answers
  • Express 20p of a fraction of 5,<br> Write 0.065 as a fraction
    7·1 answer
  • I have this question in Geometry that I need help with, can you help me solve it?
    14·1 answer
  • In trigonometry sec/cosec?is what​
    11·1 answer
  • A probability experiment will consist of selecting one of two stacks of cards, and then choosing a card at random from the stack
    10·1 answer
  • The winter group provides tax advice
    13·1 answer
  • W+w+w+6/3+4(-3/4w+7)=9w-(3w-10)<br> What is w?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!