Answer:
Total cost for 10 songs = 6 + [0.75 × 10]
= $13.5
Step-by-step explanation:
Answer:
2.5 gallons per 1 minute
Step-by-step explanation:
A unit rate is a comparison of a value per one. To find the unit rate, write the ratio as 5 gallons per 2 min then divide to find per 1.

2.5 gallons per 1 minute
Marie is 5 years old
4m - 2l = -10 ------- x
l = 3m ---------------- y
sub y into x
4m - 2(3m) = -10
4m - 6m = -10
-2m = -10
m = -10/-2
m = 5 years old
Y+15<3. subtract 15 on both sides
y<-12