Answer:
3
Step-by-step explanation:
First we must find the total boxes of pens
15 + 9 = 24
Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens
$72 / 24 boxes = 3
Answer:
8
Step-by-step explanation:
1/4πr² + (2x4) - 1/4πr²
r = 4
8
Here’s something that might help,when brainly doesn’t help me i use socratic!!!!
Let us assume that a person works for 8 hours a day.
Let us assume that the person works for 5 days a week.
Wage earned per hour = $15
So, wage earned in 8 hours = 15*8 = $120
Now, wage earned in 1 day = 120
So, wage earned in 5 days = 120*5 =$600
As the person works for 5 days in 1 week
So, in 50 weeks, he will work = 50*5 = 250 days
So, total number of hours he must have worked = 250*8 =2000 hours
Now, per hour wage = $15
wage in 2000 hours = 15*2000 = $30000
Hence, the estimated wage a person earns in 50 weeks = $30000