1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natta225 [31]
3 years ago
8

Which multiplier does the word kilo represent?

Mathematics
1 answer:
dmitriy555 [2]3 years ago
5 0
Bro, Kilo means thousand times,
You might be interested in
Simplify. Rationalize the denominator. 3/9-√2​
Gwar [14]

\frac{3}{9-\sqrt{2} } * \frac{9+\sqrt{2}}{9+\sqrt{2}}

\frac{27 + 3\sqrt{2} }{9^{2} - (\sqrt{2})^{2}  }

\frac{27 + 3 \sqrt{2} }{81 - 2}

\frac{27 + 3\sqrt{2} }{79}

5 0
3 years ago
A new plasma screen tv costs $2,970. A family makes a down payment of $720 and pays off the balance in 18 equal monthly payments
ratelena [41]
The monthly payment would be 125. 2,970-720=2,250 2,250/18=125 a month 
4 0
3 years ago
how can you use a hundred chart to solve 90_ 80? solve the problem. then explain how you got your answer
romanna [79]
Yes. do 9*8 *100 and you will find your answer for your problem. hope this helps
5 0
3 years ago
What is the following quotient? StartFraction StartRoot 96 EndRoot Over StartRoot 8 EndRoot
steposvetlana [31]

Answer:

D 12

Step-by-step explanation:

because your just solving 96/8

3 0
3 years ago
Figure ABCD is a parallelogram. Is it also a rhombus? why or why not?
Pavlova-9 [17]

Answer:

Brainliest!!

Step-by-step explanation:

In plane Euclidean geometry, a rhombus is a quadrilateral whose four sides all have the same length. Another name is equilateral quadrilateral, since equilateral means that all of its sides are equal in length.

-Wikipedia

See picture

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • F(x)= -1/2 (x+2) (x-4)
    12·1 answer
  • The area of a rectangle is 36 m centimeters and its length is 9 cm what is the width of the rectangle
    10·2 answers
  • Write the ratio as a unit rate. $60 for 12 months
    8·2 answers
  • Solve the system of equations.<br> - 5x + 2y = 9
    5·1 answer
  • HELP PLZ GIVE A BRAINLIST
    7·1 answer
  • gavin is building a model of a kitchen in the model to fifth of the floor tiles are white 1/2 of the floor tiles are yellow and
    14·1 answer
  • Last one all me points left please help
    9·1 answer
  • Please help fastttfffffffff
    11·1 answer
  • Write a ratio using another form for 132 boys and 89 girls
    7·1 answer
  • Sydney is going to a carnival that has games and rides. Each game costs $1.25 and
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!