1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amid [387]
3 years ago
15

Can i please get help with this question?

Mathematics
1 answer:
Darya [45]3 years ago
6 0

x + \frac{1}{3}=9


We know that:

\frac{a}{b}+\frac{c}{d}=\frac{a.d+b.c}{b.d}


So,


x + \frac{1}{3} = \frac{x.3+1.1}{1.3} = \frac{3x+1}{3}


\frac{3x+1}{3}=9


Pass the 3 as multiplication


3x + 1 = 3.9

3x + 1 = 27

3x = 27 - 1

3x = 26

x=\frac{26}{3}

You might be interested in
1 pound of apples for $2.15 or 3 pounds of apples for $5.76
ollegr [7]

Answer:$7.91


Step-by-step explanation:add 2.15+5.76=7.91


7 0
3 years ago
Nidah writes down two different prime numbers.
balu736 [363]

Answer:

2 and 3

Step-by-step explanation:

prime numbers=2,3,4,5,...

taking 2 and 3

2+3=5

5²=25

hence the different prime numbers are 2 and 3

5 0
2 years ago
Every 1/2 hour Naomi stretches her neck;every 1/3 hour we stretches her legs and every 1/6 hour she stretches her arms. Which pa
Dmitrij [34]

Answer:

She will have stretched her neck 1 time, she will have stretched her legs 2 times, and she will have stretched her arms 4 times.

Step-by-step explanation:

This is because 1/2 can only go into 2/3 once, 1/3 can go into 2/3 twice, and 1/6 can go into 2/3 four times.

4 0
3 years ago
Three ounces of cinnamon cost $2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?
Nikolay [14]

$12.80 is your answer.. see all you needed to do was divide $2.40 by three.. as that is one oz you would only then multiply by twelve for your answer.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
TAKE MY POINTS YOU PEOPLE"S
Nina [5.8K]
Tyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What number do you divide by 9 to get -5?
    6·2 answers
  • Step 1: 1x-21+3=7 step 2: 1x-21=7-3 step 3: 1x-21=4 what would the next step be to solve equation
    8·1 answer
  • What is the equation in point−slope form of the line passing through (−3, −4) and (0, 2)?
    13·1 answer
  • How do you graph y=3x-5
    15·2 answers
  • Order the group of quadratic functions from widest to narrowest graph<br><br> y=3x^2,y=x^2,y=2x^2
    9·1 answer
  • A 7-pack of plastic rings costs $2.52. What is the unit price? per ring?​
    8·1 answer
  • a counterclockwise rotation of 120° followed by a counterclockwise rotation of 40° around the same center of rotation
    14·1 answer
  • PLEASEEE HELPPP ILL GIVE BRAINLY ANSWEAR ALL OF THEM!!!!!
    6·2 answers
  • The grade of a hill is its steepness represented as a percent. Jin tracks his walking speed up different hills. What does the ra
    15·1 answer
  • ∠45° is complementary to which of the following angles?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!