1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bazaltina [42]
3 years ago
11

Multiply (6x+4y)(6x-4y)

Mathematics
1 answer:
MAXImum [283]3 years ago
6 0
<h2><u><em>36x squared - 16y squared </em></u></h2>
You might be interested in
What is 30/60 simplified and what do you multiply to get that?
maksim [4K]
1/2
Divide each number by 30
7 0
3 years ago
??????????????????????
gtnhenbr [62]

Answer:

110 degrees

Step-by-step explanation:

I don't know if that is correct.

6 0
3 years ago
Solve this question in the following photo​
katovenus [111]

Answer:

55/43

Step-by-step explanation:

(x/y) = 7/3, (x^2/y^2)=49/9, multiply by 3 above and multiply 2 below, 3x^2/2y^2=147/18. Next apply C&D and you will get (3x^2+2y^2)/(3x^2-2y^2)=(147+18)/(147-18)=165/129=55/43

6 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
The burges are moving across the country .Mr burges leaves 3 hours before mrs.burges. If he averages 50 mph and she averages 70
kirill [66]

10.5 hours

let t be time then distance travelled by both is

Mr Burges ⇔ d = 50t ( distance = speed × time )

Mrs Burges ⇒ d = 70(t - 3)

At the point of overtaking both will have travelled the same distance

equating their distance and solving for t

70(t - 3) = 50t

70t - 210 = 50t ( subtract 50t from both sides )

20t - 210 = 0 ( add 210 to both sides )

20t = 210 ( divide both sides by 20 )

t = 10.5 hours


4 0
3 years ago
Other questions:
  • Y=-6x+5 is that a relation, function, both, or neither?
    10·1 answer
  • I need help plez
    10·1 answer
  • Joey had 3 cakes to sell at the school bake sale. 10 people wanted to buy the 3 cakes, so he decided to divide them up equally.
    15·2 answers
  • Can someone help me
    13·1 answer
  • The operations manager of a large production plant would like to estimate the mean amount of time a worker takes to assemble a n
    11·1 answer
  • What are multiples of 45 and 36
    8·2 answers
  • Which quadratic equation defines the function that has zeros at -8 and 6?
    14·1 answer
  • Is –2,823,680 − 8,957,599 positive or negative?
    14·2 answers
  • Please answer this question
    15·2 answers
  • one nanometer equals about 0.00000004 inches select from the drop down list correctly complete the sentence when writing this de
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!