1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
3 years ago
10

PLEASE HELP how can you simplify 208/1000??

Mathematics
1 answer:
dsp733 years ago
7 0
The answer is 26/125.
You might be interested in
Please answer, Thank you. Image below.
Bezzdna [24]

Answer:

88°

Step-by-step explanation:

The triangle is an isosceles triangle, so two of the angles are both 46°. We also know that the sum of all the angles in any triangle is 180°, so we can set up the following equation:

46° + 46° + e = 180°

Solving this gets e = 88°.

8 0
2 years ago
Emily's Mom sends her into the store with $10, telling her to buy as many apples as possible. If each apple costs 80 cents. how
sattari [20]

Answer:

Emily will receive 40 cents in return

3 0
3 years ago
Twice a number decreased by 22 is 48. What is the number?
klemol [59]

Answer:

Given - Twice a no. decrease by 22 is 48

To find - The no.

Solution -

Let the no. be X

According to the question, equation made is -

2x - 22 = 48

2x = 48 + 22

2x = 70

x = 70/2

X= 35

Verification -

35 ×2 - 22 = 48

70 - 22 = 48

48= 48

LHS = RHS

hence proved

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A piece of wood is 1.75 meter long A carpenter saws off 0.8 meter from it. Then he saws the remaining piece into 2 pieces of equ
riadik2000 [5.3K]
1.75-0.8= 0.95m
0.95/2. to get equal halves would be 0.475m just under half a meter
5 0
3 years ago
What is the value of g(−3) when g(x)=2x−2 ? Enter your answer in the box. g(−3)=
miss Akunina [59]
-8 is the answer if x=-3
6 0
3 years ago
Other questions:
  • How many acute/obtuse/right angles does a pentagon have
    9·1 answer
  • Am getting the hang of this but I still need help so may I please get help with this equation -7a+6a^2-10
    10·2 answers
  • Suppose you buy a 1.25-pound package of ham at $5.20 per pound.What fraction of a pound did you buy
    13·1 answer
  • Find the surface area of the cube shown.<br> (_________) square centimeters
    14·2 answers
  • Pls help :(
    9·2 answers
  • Elena bought 8 tokens for $4.40. At this rate how many tokens could she buy with $6.05
    8·1 answer
  • You got paid $14.46 for 2 pounds of gummy bears. What is the unit rate?
    7·2 answers
  • PLS HELP PLS PLS PLS WILL MARK BRAINLIEST
    12·1 answer
  • $3000 is invested for a period of 3 years at a rate of 6% compound monthly. What will the balance in the account be at the end o
    13·1 answer
  • What is the volume of the cone to the nearest cubic meter? (Use ​π = 3.14.) Refer to your STAAR 8th Grade Math Reference Sheet f
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!