You got paid $14.46 for 2 pounds of gummy bears. What is the unit rate?
2 answers:
Answer:
7.23 dollars per pound
Step-by-step explanation:
Take the total amount paid and divide by the number of pounds
14.46/2
7.23 dollars per pound
$7.23 per pound of gummy bears
You might be interested in
61,400 is the answer. Since 61 is closer to 100 than 0, you round up.
i believe it is 645, 500 !
The answer is 1.
8x6=48
8x5 + 8x1 = 48
Answer:
46
Step-by-step explanation:
Because they are alternate, duh
Answer:
W=16
Step-by-step explanation:
Add 17 to both sides