1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marrrta [24]
2 years ago
7

You got paid $14.46 for 2 pounds of gummy bears. What is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
UkoKoshka [18]2 years ago
5 0

Answer:

7.23 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Take the total amount paid and divide by the number of pounds

14.46/2

7.23 dollars per pound

ale4655 [162]2 years ago
5 0
$7.23 per pound of gummy bears
You might be interested in
12 is 75% of what number
Marat540 [252]
Correct answer is 16
                                   

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the answer to this question?
Brut [27]

Answer:

$8.75 left

Step-by-step explanation:

30 - 5^2 x

= 30 - 25 x

if x = 0.85 then

30 - 25 (0.85)

= 30 - 21.25

= 8.75

She has $8.75 left

7 0
2 years ago
Calculate each percent using your knowledge of benchmark percents
quester [9]
Check the picture below tell me if you understand what I did.

5 0
2 years ago
Iris has been studying an invasive population of snails. This particular snail has no local predators so the population grows wi
borishaifa [10]
A good equation would be: f(<em>x</em>)=<em>P</em>(<em>r</em>)^(15). The full equation would be f(<em>x</em>)=<em>P</em>(<em>r</em>/1)^(1(15)), but I just simplified it. <em>P</em> is the initial/principal population of the snails, and <em>r</em> is the yearly rate of growth.
6 0
2 years ago
Which number is rational?
NISA [10]
The correct answer is the last choice
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Compound interest £2000 for 3 years 5.5% annum
    11·1 answer
  • Least to greatest fraction 45/90-5/9-3/10
    8·2 answers
  • 2x+4y=12 put it on y=mx+b
    11·1 answer
  • The sum of a number and 9 is 17. find the number
    10·2 answers
  • Swim floats are on sale at sam’s shop. They are marked 30% off of the original price of 18.00. How much will the float cost
    12·1 answer
  • 5 Simple Algerba 2 Questions.
    7·1 answer
  • Solve for x: <br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7Bx%7D%7B12%7D%20-%206%3D-5" id="TexFormula1" title="\frac{x}{12} -
    13·2 answers
  • Unit #3 Lesson #4 Exit Ticket: The function y=h(x) is shown graphed below. Answer the following questions based on the graph.​
    15·1 answer
  • Brandon is making apple cider if he makes 6 quarts how many one cup servings can he pour
    7·1 answer
  • Dinner cost 45.50 you left a 20% tip how much money did you spend altogether
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!