Answer:
D
Step-by-step explanation:
Answer:8
Step-by-step explanation: she makes $100 a day so you would subtract that from the total (276) then you would divide the remainder (176) by the amount she makes an hour (22) then you would end up with 8 hours
Answer:
2.34 per pound is unit price
Step-by-step explanation:
14.04 divided by 6 is 2.34
Answer:
d. n = 12
Step-by-step explanation:
n/33 = 4/11
cross-multiply:
11n = 132
divide both sides by 11:
n = 12
Step-by-step explanation:
Sale price
= Marked down by 10% from selling price
= 90% of selling price
= 0.9 * $600
= $540.
Sale price - Cost price
= $540 - $450 = $90.
The markup from cost to sale is $90.