1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nika2105 [10]
2 years ago
15

I need help with this one pls

Mathematics
2 answers:
amm18122 years ago
5 0

Answer:

10 square units

Step-by-step explanation:

If you count row by row, there is 2, then 3, then 5. Adding them makes for 10.

Annette [7]2 years ago
3 0
It’s 10 you need to count woman
You might be interested in
yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest
Kazeer [188]
19.60/4=4.9
the answer is $4.90
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A putt putt course offers a deal that when you purchase 10 rounds of golf, you get 1 round for free. if you played a total of 35
natima [27]
35/11 = 3.18..... 

This means that out of 35 rounds only 3 of them were free because every 11 rounds 1 is free.

so 35-3=32

You purchased 32 rounds.

Please mark brainliest. This was kind of a confusing question at first.


5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Three medium pizzas cost $10.50. How much does it cost to buy 10 medium pizzas?
olga nikolaevna [1]
Hello! First off, we can find the unit rate on what it would cost per pizza. Divide the total amount by the number of pizzas. 10.50/3 is 3.5. It costs $3.50 per medium pizza. Now, we can multiply that amount by 10 to get the amount for 10 pizzas. 3.5 * 10 is 35. There. It costs $35 to buy 10 medium pizzas.
6 0
3 years ago
If m∠JKM = 43, m∠MKL = (8 - 20), and m∠JKL = (10x - 11), find each measure.
Brut [27]

Correct Question: If m∠JKM = 43, m∠MKL = (8x - 20), and m∠JKL = (10x - 11), find each measure.

1. x = ?

2. m∠MKL = ?

3. m∠JKL = ?

Answer/Step-by-step explanation:

Given:

m<JKM = 43,

m<MKL = (8x - 20),

m<JKL = (10x - 11).

Required:

1. Value of x

2. m<MKL

3. m<JKL

Solution:

1. Value of x:

m<JKL = m<MKL + m<JKM (angle addition postulate)

Therefore:

(10x - 11) = (8x - 20) + 43

Solve for x

10x - 11 = 8x - 20 + 43

10x - 11 = 8x + 23

Subtract 8x from both sides

10x - 11 - 8x = 8x + 23 - 8x

2x - 11 = 23

Add 11 to both sides

2x - 11 + 11 = 23 + 11

2x = 34

Divide both sides by 2

\frac{2x}{2} = \frac{34}{2}

x = 17

2. m<MKL = 8x - 20

Plug in the value of x

m<MKL = 8(17) - 20 = 136 - 20 = 116°

3. m<JKL = 10x - 11

m<JKL = 10(17) - 11 = 170 - 11 = 159°

3 0
2 years ago
A hot air ballon descends at a rate of 320 feet per minute for 3 minutes. Use integers to calculate and represent the balloon's
Crank
You multiply 320 by 3 and the answer is 960
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The equation of the graphed line is 2x – y = –6. What is the x-intercept of the graph? –3 –2 2 6
    7·2 answers
  • In which direction will a parabola with the equation y=-3x^2+9 open?
    12·1 answer
  • The endpoints of DE are D(-4,11) and E(-4,-13). The endpoints of GH are G(-14,5) and H(-9,5). Are DE and GH congruent? Explain.
    6·1 answer
  • Refer to the following information:
    11·1 answer
  • Solve the solution: 2y=8 5y=2x-4
    12·1 answer
  • What is the length of each leg of the triangle below?
    12·1 answer
  • Convert 15 years into weeks.<br>Explain please.<br>​
    6·1 answer
  • What is the value of the fourth term in a geometric sequence for which a =<br> 110 and r=0.5?
    12·1 answer
  • The relationship between degrees Fahrenheit (F) and degrees Celcius (C) is given by the formula straight F space equals space 9
    8·1 answer
  • A hot air balloon is at an elevation of 3,700 feet.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!