1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Step2247 [10]
2 years ago
10

How much is one melon if 3 sell for $1.98 ?

Mathematics
2 answers:
Sonbull [250]2 years ago
8 0

Answer: $0.66


Step-by-step explanation: Just divide 3 / $1.98 and you will get $0.66.

Fairly simple, But the only thing I don't understand is why a melon is on sale for $0.66. Thats CHEAP! Give me 100 :)


Paha777 [63]2 years ago
3 0

Answer:

One melon is sold for $0.66

Step-by-step explanation:

3 melons were sold for = $1.98

We have to calculate the price of 1 melon.

To find the price of one melon we just divide 1.98 by 3.

1 melon was sold for = 1.98 ÷ 3 = $0.66

One melon is sold for $0.66

You can check your answer if 1 melon costs $0.66,

3 melon costs 0.66 × 3 = $1.98

So the answer is correct.

You might be interested in
What is 9 squared...................
Irina-Kira [14]

Answer:

81

Step-by-step explanation:

[character limit thing]

5 0
2 years ago
A rectangular prism is 7 inches long 10 inches wide and 6 inches tall a what is the length of its longest diagonal to the neares
ololo11 [35]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Based on the attendance at past picnics, Luis expects 95% of the students in his class to attend this years picnic. If 120 stude
Sever21 [200]

Answer:

95 / 100 * 120 = 114 students

Thank you and please rate me as brainliest as it will help me to level up

6 0
3 years ago
The cost of 9 scares is $78.75 what is the unit price ?
Vlad [161]

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
ou live in the building on the left in the drawing, and a friend lives in the other building. the two of you are having a discus
Alenkinab [10]

Answer:

1.3

Friend is wrong

Step-by-step explanation:

Given:

friend's claim: height of his building is more than 1.50 times the height of yours

line of sight to the top edge of the other building makes an angle of 21° above the horizontal

line of sight to the base of the other building makes an angle of 52° below the horizontal

Solution:

Let A be the height of your building is A

Let B+A his building is B higher than yours.

Let the distance between the buildings is x.  

then

tan 52 = A/x

tan 21 = B/x  

A/B = tan 52 / tan 21

      =  1.27994 / 0.38386

A/B = 3.33

(A + B) / A = 1.5 0

A/A + B/A = 1.50

1 + B/A = 1.50

B/A is basically (B/x) / (A/x)

So

1+ 3.33 / 3.33

= 4.33/3.33

= 1.3

Since 1.3 is not equal to 1.5

Hence the friend's claim is wrong.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Half a number minus nineteen
    8·1 answer
  • Solve each system of equations using substitution. #4 is done for you.
    11·1 answer
  • The table shows amounts of different types of juices that Staci mixes to make fruit punch.She plans to fill 1.4-liter containers
    10·1 answer
  • What is an equation of the the line that passes through the point (3,6)and is parallel to the line 4x-3y=21
    13·1 answer
  • The sum of two polynomials is 10a^2b^2-8a^2b+6ab^2-4ab+2 if one addend is -5a^2b^2+12a^2b-5 what is the other addend
    6·1 answer
  • Each person in a ticket line gets either one or two tickets. You are the 51st person in line. Forty percent of the people in fro
    12·1 answer
  • You go to the doctor and he injects you with 13 milligrams of radioactive dye. After 12 minutes, 4.75 milligrams of dye remain i
    5·1 answer
  • How many four-letter codes can be made if no letter can be used twice?
    11·2 answers
  • A zoo has 65 birds now. It adopted 17 new birds last week. How many birds did the zoo have before it adopted the new birds? Writ
    13·1 answer
  • Graph the line passing through (6, 1) whose slope is m = 3.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!