1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reptile [31]
3 years ago
5

What is the Evaluation

Mathematics
1 answer:
Ede4ka [16]3 years ago
3 0

Answer:

work is shown and pictured

You might be interested in
Please answer ASAP!!!
Gwar [14]

Answer:

Wheres the question

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Use conversion factors to find the answer, distance tracked in feet after 12 seconds at 87 miles per hour.
Assoli18 [71]
1 hour=3600 seconds
1 mile=5280 feet
87 miles/hr (1 hr/3600 sec)(5280 ft/mile)=127.6 feet/sec

Distance= Rate*time
d=127.6(12)=1531.2 feet (after 12 seconds) 
3 0
3 years ago
Find (3) if<br> f(x)=x2 + 2x2-x-1
Olenka [21]

Answer:

The correct answer is:

f(3)=23

Step-by-step explanation:

By evaluating first, and then the mathematical calculation, we have:

f(3)= 3^{2} + 2 ×3^{2} - 3 -1 

= 9 +18 -3-1  

= 23

7 0
3 years ago
The position of an object moving along a straight line for
NikAS [45]

Answer:

at 2/3 seconds

Step-by-step explanation:

S1(t) = t³ + 2

Average speed, dS1/dt = 3t²

S2(t) = t²

Average speed, dS2/dt = 2t

The distance between the objects is

dS1/dt - dS2/dt

= 3t² - 2t

The time the distance between the two object is at minimum is when the distance is 0

That is, when

3t² - 2t = 0

t(3t - 2) = 0

t = 0 or 3t - 2 = 0

t = 0 or t = 2/3

3 0
3 years ago
D+7/−3=4 Please help me
butalik [34]

Answer:

19/3

Step-by-step explanation:

I looked it up on Papamath

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help me please I don’t know what to do
    5·1 answer
  • 17/23 as a decimal rounded to the nearest tenth
    6·1 answer
  • Set A
    5·2 answers
  • Please answer question on attachment. THANK YOU SO MUCH!!
    8·1 answer
  • Use the following figures to find the value of x.<br>(any help would be appreciated)​
    6·1 answer
  • If a can of pineapple costs $3.00 for 40 ounces, what is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • What is the slope of the linear function given the following table?
    12·1 answer
  • 22)A company ships computer components in boxes that contain 50 items. Assume that theprobability of a defective computer compon
    5·1 answer
  • Mark invests £12000 in a savings account. the account pays 1.5% compound interest per year. work out the value of her investment
    11·1 answer
  • Explain why the quotient of two integers with different signs is negative PLEASE.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!