Answer:
x = 3(6 + y)/2
Step-by-step explanation:
Solving for x
Add 3y to both sides.
2x = 18 + 3y
Divide both sides by 2.
x = 18 + 3y/2
Factor out the common term 3.
x = 3(6 + y)/2
You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
Answer:
h = 5.318 m
Step-by-step explanation:
6.5/11 = h/9
0.5909 = h/9
h = 5.318
Answer:
14, 28, 42, 56, 70, 84
20, 40, 60, 80, 100, 120
Step-by-step explanation:
The answer is -6x^2 + 7x, or answer choice A.