1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
3 years ago
9

Which of these shapes have rectangular cross sections when they are cut perpendicular to the base? Select three options

Mathematics
1 answer:
Drupady [299]3 years ago
5 0

Answer:

can you give me choices?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the value of T……
mezya [45]
The correct answer to that question is T = 12
3 0
2 years ago
A silver ring has a volume of 3 cm- and a mass of 36 grams.<br>Find the density of the silver.​
siniylev [52]
M/V = D. 36g/3cm = 12
8 0
3 years ago
1. Devin is making a candle by pouring melted wax into a mold in the shape of a square pyramid with base sides of 9 cm and the h
Tasya [4]
The number of cubes that Devin will need to make will be given by:
(volume of each pyramid wax)/volume of cube
volume of cube=length*width*height
                        =4×4×4
                        =64 cm³
volume of the candle=1/3π*(base area)*h
=1/3×(9×9)×10
=270 cm³
number of cubes needed
270/64
=4.21875~4.23 cubes
8 0
3 years ago
Can u answer this for me plz
zepelin [54]

Answer:

Step-by-step explanation:

Multiply 9 times 13

You get 117 campers

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ali chews 2/3 of a pack of gum each day. How many days will 72 packs of gum last him. Show your work.
lbvjy [14]
2/3 pack a day.
72 packs

he chews 2 packs in 3 days
72/3 = 24
24*2 = 48

He will chew 48 packs.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Y’all help me out I need to finish this test I’ll give brainliest to the best answer!
    5·2 answers
  • Please I need help ​
    5·1 answer
  • Sorry am really having problems with tih topic anyone <br>integration please help​
    5·1 answer
  • Please help with this question
    8·1 answer
  • Solve this problem by using variation of parameters method.<br> y''-y=coshx.
    9·1 answer
  • Which algebraic expression is equivalent to the expression below?
    6·1 answer
  • Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
    6·1 answer
  • Someone please help:)))
    13·1 answer
  • With work please, thank you :)
    11·1 answer
  • Consider the following graph.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!