Answer:
The correct answer would be 15.5 or C.
Answer:
low 0.5 *the length of the base * the height
Step-by-step explanation:
0.5*22*15=165
Answer:
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate. This found by dividing the price by the number of bananas so we get the price for 1 pound of bananas.
$1.97/5 = $0.39
$1.05/3 = $0.35
<h3>3 pounds for $1.05 is better since it is 35 cents a pound as opposed to 39 cents a pound for the other product.</h3>
How much did he have in the first place ?
The first 4 is forty, the second 4 is four. Both of them together are fortyfour (44)