1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adelina 88 [10]
2 years ago
5

I need help with this, I don’t understand how to do this

Mathematics
2 answers:
DanielleElmas [232]2 years ago
5 0

Answer:

76 because the angles must add up to 360

ladessa [460]2 years ago
5 0

Answer:

x = 76

Step-by-step explanation:

All angles must add up to 360 degrees. So, we add the angles we already have.

104 + 123 + 57 + x= 360 we will solve for x

284 + x = 360  add all known values on the left

x = 76 we subtract 284 from both sides to isolate x

To check our answer, we add all values

104 + 123 + 57 + (76) = 360 This is correct. :)

You might be interested in
Quinzel earns $1254 each month. His total deductions are 20% of his pay. How much is deducted from his pay each month ?
vova2212 [387]

20% = 0.20

1254 x 0.20 = 250.80

so he has $250.80 deducted every month


7 0
3 years ago
S is the set of prime numbers that are less than 15
xenn [34]

The answer is A. It is not B because 9 is the product of 3 x 3. It can't be C because 1 is only the product of 1 x 1.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lydia earned $9.75 per hour last summer. She worked 25 hours a week. About how much did she earn in 8 weeks.
Kay [80]
Lydia earned $1,950 in 8weeks
5 0
3 years ago
The diameter of a basketball is about 19 inches what is the volume of the basketball
egoroff_w [7]
<span>2019.118125
the formula for volume of a sphere is v=.75(pi)r³</span>
5 0
2 years ago
Karla can buy guppies for $0.90 each at the corner pet store. If she has $13.50, how many guppies can she buy? 
pshichka [43]

All we have to do here is divide $13.50 by $0.90 to figure out how many guppies she can buy

$13.50 ÷ $0.90 = 15

Therefore, Karla can buy <u>15 guppies</u> with $13.50

Hope this helps you

Brainliest would be appreciated

- AaronWiseIsBae

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For every $5 Micah saves, his parents give him $10.
    5·1 answer
  • A car travels 42 miles for every 2 gallons of gasoline. What is the unit rate?
    9·2 answers
  • A 1-unit by 3-unit rectangle is shown below. what is the area of the shaded rectangle?
    13·1 answer
  • 9c - 10 = 2c + 53 <br>find what is c.​
    11·2 answers
  • Can someone help me plz
    11·2 answers
  • 1 p
    15·1 answer
  • Please help will mark the brainliest
    8·2 answers
  • (x+3)(x-5)-(4x+1)(1-4x)=17x^
    13·1 answer
  • The graph of y = x2 + 4x + 3 is shown.
    14·1 answer
  • Which set of fractions is NOT an example of reciprocal fractions? Group of answer
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!