1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeTakaya
2 years ago
14

Which equations represent the line that is perpendicular to the line 5x – 2y = -6 and passes through the point (5. -4)? Select

Mathematics
1 answer:
Dafna1 [17]2 years ago
3 0

Answer:

work is shown and pictured

You might be interested in
We use the t distribution for the statistical inference of the population mean when the underlying population standard deviation
Digiron [165]

Answer:

Step-by-step explanation:

Since population std deviation is not  known, we use t critical value for testing of hypothesis.

a) 90% conf level when n =28

df = 27, t critical = 1.706

b) 95% 28

df =27 and t critical = 2.052

c) 90% and 15

df =14 and t critical = 1.761

d) 95% and n =15

df =14:   t critical = 2.145

6 0
2 years ago
Identify the coefficient in the term 7 x2y3 .
Ivanshal [37]

7 x^2y^3

The coefficient is 7

7 0
3 years ago
Ben had 12 boxes of cookie dough he separated it into four groups
NeTakaya
There'll be three boxes of cookie dough on each row/group.
4 0
2 years ago
Identify as a direct variation, inverse variation or neither. is the cost of gasoline a direct or inverse variation with respect
r-ruslan [8.4K]
I would say direct because the more gallons of gasoline used, the bigger the cost.
8 0
2 years ago
A wombat can reach a top speed of 40km/hr. What is this speed in m/s?
Lena [83]

Answer:

<u>11,1</u> <u>m/s</u>

Step-by-step explanation:

40km/hr equals 11,1111111 m/s

11,1111111 simplified: <u>11,1</u>

= <u>11,1</u> <u>m/s</u>

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Marla is looking for a new car. She has test-driven two cars but can only purchase one. The probability that she will purchase c
    6·2 answers
  • What is the steepness of this line?
    7·1 answer
  • Kate pays for $36 for 2 sets of candles.each set contains 3 red and 3 white what is the cost per candle
    8·1 answer
  • Find a.b. IaI =3, IbI = 5 the angle between a and b is 2π/3
    15·1 answer
  • Help me please with those 4 questions
    9·1 answer
  • Yea I kinda forgot this so can yall like help me :]
    6·1 answer
  • Complete the ratio table.
    9·1 answer
  • pls help me with this :/. this is due in like 5 mins!!! (i’ll mark brainiest if u don’t leave a link just pls help me!)
    8·2 answers
  • A turtle pack that normally sells for $39 is on sale for 33% off. Find the
    9·1 answer
  • At Happy Pizza, an 8-inch pizza costs $6.00 and a 16-inch pizza costs $14.00. Which pizza is a better deal?​
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!