1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viefleur [7K]
3 years ago
10

Which formula is easier to use. Finding the area of a trapezoid or circle? Explain in detail with a minimum of 4 sentence

Mathematics
1 answer:
Scrat [10]3 years ago
8 0

Answer: Circle, in my opinion

Step-by-step explanation:

Trapezoid Formula: (a+b/2)h

Circle Formula: πr*2

Solving a circle requires less steps than solving for a trapezoid would, so in my opinion, finding the area of a circle is easier than a trapezoid.

Hope this helps!

You might be interested in
What is the median of those in the the picture please help
Molodets [167]

Answer:

Median is 24.5

Step-by-step explanation:

Median is the middle number in a set of numbers. If we have two middle numbers, we get the average. And from the question, listing them out, we have this

0,1, 2, 3,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49.

The middle number here is 24 and 25. Getting their average will be 24.5

5 0
3 years ago
Which mathematical property is demonstrated?
Orlov [11]
Commutative property of multiplication is shown above. This is because no matter how you put them, the answer will still be 140. 
5 0
3 years ago
1. Determine the approximate measure of angle E.
Naddik [55]

Answer:

1. 81.0

2. I`m trying to figure that out now I will give answers when I can

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Y = 5/4 x + 3.000000000
Mnenie [13.5K]

Answer:

151

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
You had $21 to spend on eight notebooks. After buying them you had $5. How much did each notebook cost?
sammy [17]

Answer:

each notebook costs $2

Step-by-step explanation:

21-5=16/8=$2

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Consider the sequence of steps to solve the equation 3(x-4)+5x=9x-36
    10·1 answer
  • arturo paid $8 in taxes on a purchase of $200. assuming the tac rate is the same, what would the tax be on a purchase of $150
    12·1 answer
  • Choose ALL of the fractions below which are equivalent (equal in value) to 40/60
    12·2 answers
  • What is the square root of 28
    10·1 answer
  • 2007 divided by j = 223
    6·1 answer
  • At Sami's Shoe Warehouse, it takes fraction 4 over 5 of a day to complete fraction 1 over 10 of an order of sneakers. At this ra
    10·2 answers
  • Simplify the expression 2[13-1)^2/2]
    15·1 answer
  • If 4 pairs of shoes cost $48, what is the cost for 7 pairs of shoes?
    11·2 answers
  • Please help me with this homework
    10·1 answer
  • 86 1/10 is greater than, lesser than, or equal to 0.62
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!