Answer:
a) $654
b) 27 unidades cuadradas
c) 721
Step-by-step explanation:
a) ¿Cuál es el valor de un bolígrafo cuando la docena se compra por $ 7848?
Una docena = 12
Por eso:
12 bolígrafos = $ 7848
1 bolígrafo = $ x
Cruz multiplicar
12 bolígrafos × $ x = 1 bolígrafo × $ 7848
$ x = 1 bolígrafo × $ 7848/12
$ x = $654
b) Área de un triángulo ¿9 unidades de base y 6 unidades de altura?
Área de un triángulo =
= 1/2 × Base × Altura
1/2 × 9 × 6
= 27 unidades cuadradas
c) Cien veces la suma de 4.5 con 2.71
Esto se calcula como:
100 × (4,5 + 2,71)
= 100 × (7.21)
= 721
Answer:
Step-by-step explanation:
the constant in this expression is 15
Answer:
Step-by-step explanation:
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
1. Divide the cost by the number of bottles.
4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle
Step-by-step explanation:
Number 1
180° = x + 70° + 55° + 30°
180° = x + 155°
x = 180° - 155°
x = 25°
Number 2
x° = 93°
y° = 47°
z° = 180° - 47° - 93°
z° = 180° - 140°
z° = 40°
#LearnWithEXO
<span>A) 3 - The third sock will match the first or second if they don't match each other.
B) 14 - It's highly unlikely yet possible to remove all brown socks first, the next two would have to be black.</span>