1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatiyna
2 years ago
13

A large but sparsely populated county has two small hospitals, one at the south end of the county and the other at the north end

. The souths hospital’s emergency room has four beds, whereas the north hospital’s emergency room has only three beds. Let X denote the number of south beds occupied at a particular time on a given day, and let Y denote the number of north beds occupied at the same time on the same day. Suppose that these two rv’s are independent; that the pmf of X puts probability masses 0.1, 0.2, 0.3, 0.2, and 0.2 on the x values 0, 1, 2, 3, and 4 respectively; and that the pmf of Y distributes probabilities 0.1, 0.3, 0.4, and 0.2 on the y values 0, 1, 2, and 3 respectively.
a. Display the joint pmf of X and Y in a joint probability table.
b. Compute P(X # 1 and Y # 1) by adding probabilities from the joint pmf, and verify that this equals the product of P(X # 1) and P(Y # 1).
c. Express the event that the total number of beds occupied at the two hospitals combined is at most 1 in terms of X and Y, and then calculate this probability.
d. What is the probability that at least one of the two hospitals has no beds occupied?
Mathematics
1 answer:
Inessa05 [86]2 years ago
6 0
D- what is the probability that Lear one of the 2 hospitals has no beds occupied
You might be interested in
"Gina wrote the following paragraph to prove that the segment joining the midpoints of two sides of a triangle is parallel to th
Aleonysh [2.5K]
What is the flaw in Gina’s proof?
A) Points D and E must be constructed, not simply labeled, as midpoints.

B) Segments DE and AC are parallel by construction.  THIS IS THE FLAW. THE SEGMENTS WERE NOT DRAWN NOR PROPERLY IDENTIFIED.

C) The slope of segments DE and AC is not 0.

D) The coordinates of D and E were found using the Distance between Two Points Postulate 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
From 1980 to 1990, the consumer price index (CPI) increased from 82.4 to 130.7. If a gallon of apple juice cost $0.95 in 1980 an
ryzh [129]
Answer: C $1.51

To solve this, start with a proportion. Put the CPI numbers on the left and the apple juice prices on the right.

You will have:

82.4/130.7 = 0.95/x

Cross multiply to solve and you will get the price of the juice is $1.51.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help it seems so simple but i dont know what it is
wel
3,5 ?
Hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Read the caption thank you :)) if you know it let me know!
Stella [2.4K]

Answer:

∠ A = 50°

Step-by-step explanation:

In a parallelogram, consecutive angles are supplementary, sum to 180°

∠ A + 130° = 180° ( subtract 130° from both sides )

∠ A = 50°

3 0
3 years ago
Two factors of 12 add up to 16 what are they
sergij07 [2.7K]
It's impossible for 2 factors of 12 to add up to 16. So there would be no answer to that.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone help me figure out how I’m supposed to fill the table out? Thanks! ;D
    9·1 answer
  • Does the parabola with equation x2 – x + 4 = 0 have real or imaginary roots?
    8·2 answers
  • A square has side length (7x-2) in. What is the area of the square?
    9·1 answer
  • The mathematical theory that explores the consequences of making the allocation of units to treatments by means of some random m
    15·1 answer
  • 83 is the sum of three consecutive intengers what are the intengers
    8·1 answer
  • A rectangle has an area of 72 square units. The width of the rectangle is 9 units. The length of the rectangle is 2 x + 4. What
    15·2 answers
  • What is the equation of the line showed in this graph?
    7·1 answer
  • Multiply and combine like terms to determine the product of these polynomials. (3x−6)(4x+1)
    9·2 answers
  • 12-5[2(8+5)-15]+2(7-10)³<br>show work!​
    13·1 answer
  • A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!