1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jolli1 [7]
2 years ago
10

PLEASE HELP! Shalini found the sum of the measures of the interior angles of the triangle to be 175°. She knows the sum is suppo

sed to be 180°. What was Shalini’s error? m∠A = 45° m∠B = 85° m∠C = 45° Shalini did not add the sum of the 3 angles correctly.
Mathematics
2 answers:
Licemer1 [7]2 years ago
6 0

Answer:

its c

Step-by-step explanation:

because i said

forsale [732]2 years ago
3 0

Answer: The answer is angle c is 45 degrees or C

Step-by-step explanation:

You might be interested in
can someone please help me solve these problems I did accept it on another paper I'm trying to see if I got them all correct I n
Hunter-Best [27]
3.
3 \div 30 = 10
sorry all I can help with at 10:15 at night
7 0
3 years ago
You have a pool that measures 8 yards by 10 yards. You want to build a deck around all four sides of the pool and you want to in
gladu [14]
Given:
pool length : 10 yards
pool width : 8 yards

Area = 10 yds * 8 yds = 80 yd²

(10 + 2x)(8 + 2x) = 120 
10(8 + 2x) + 2x(8+2x) = 120
80 + 20x + 16x + 4x² = 120
4x² + 36x + 80 - 120 = 0
4x² + 36x - 40 = 0
4(x² + 9x - 10) = 0
4(x + 10)(x - 1) = 0

x + 10 = 0
x = -10
x - 1 = 0 
x = 1

the width of the deck is 1 yard


7 0
3 years ago
What is 3 4/15 divided by ( 8 times 6 3/10
Karolina [17]
The answer is 49/216
5 0
3 years ago
Sara spent half of her allowance going to the movies. She washed the family car and earned 9 dollars. What is her weekly allowan
Genrish500 [490]
$7, I think. I would not be too sure about it, though.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 1/4 lb package of sunflower seeds cost 79cents. An 8 ounces package cost 1.59. Which package represents the lower cost per oun
arsen [322]
The first package is 4 oz (1/4lb) at 79cents = 19.75 cents/oz
Second Package is 8 oz at 1.59 = 19.875 cents / oz
So the first package is cheaper per ounce.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • For which of the following is x = -5 a solution? Select all that apply.
    13·1 answer
  • Write an equation of a line that is perpendicular to the line y = 3/2x + 3 and goes through the point (-3, -8). Hint: Use the po
    10·1 answer
  • Lily owes $52000 in student loans for college. If the loan will be repaid in 5.5 years and the interest rate charged is 6.75%, t
    7·1 answer
  • Solve for the formula for the specified variable <br> W = gq for g<br> G=?
    5·1 answer
  • L(x) = 2|3 – 2x| +6; find l(5)
    8·1 answer
  • How many variables can there be ?
    12·1 answer
  • Solve for x: 30 &gt; 6x
    7·2 answers
  • Solve the equation for x.<br><br><br>-x/10 = 7<br><br><br>x = _______
    10·1 answer
  • Determine the solutions to the following equation.
    6·2 answers
  • Can someone please help me
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!