1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastova [34]
2 years ago
10

Point A' (2,3) is the image of A(3,-4)

Mathematics
1 answer:
erica [24]2 years ago
8 0

Answer:

up/down

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Use point-slope form to write the equation of a line that passes through the point
solniwko [45]

Answer:

y = -5x - 25

Step-by-step explanation:

Substitute into form of y - y1 = m(x - x1): (Take the point (-7,10) for x1 & y1, m would be the slope)

y - 10 = -5(x -(-7))

y - 10 = -5(x + 7)

y - 10 = -5x - 35

y = -5x - 25

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please Help. Thank you
jeyben [28]
The answer is D. A translation does not change a figure's size or shape because each of its points are moved the same amount and in the same direction(s).
8 0
3 years ago
Solve for x <br> Need help asap
vlabodo [156]

Answer:

x=55

Step-by-step explanation:

Corresponding angles of two parallel lines are always equal. The angle on "top" of 2x+6 corresponds with the angle marked as x+9. Therefore, its measure must also be x+9.

Since these two angles form one side of a line which has 180 degrees, we have the following equation:

2x+6+x+9=180

Combine like terms:

3x+15=180

Subtract 15 from both sides:

3x=165

Divide both sides by 3:

x=\frac{165}{3}=\boxed{55}

3 0
3 years ago
if the unit price for oranges is $0.26 per pound and Jim pays $2.08 for oranges, how many puns of oranges does he buy? A) 4.5 po
Nata [24]
Hey there!

If the price per orange is $.26 and we want to know how many oranges he bought and we have our total, we can set o equal to how many oranges he got and set up an algebraic equation:

0.26o = 2.08

We multiply .26 by o because o is how many oranges he bought and that's what we're solving for- so we multiply by the unit price.

To isolate o, we divide both sides by .26 to get:

The answer is C- Jim bought 8 oranges.

Hope this helps!
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A⋅a/\2⋅a/\3=?? I need help ASAP
wolverine [178]

Answer:

a^6

Step-by-step explanation:

a^1 * a^2 * a^3 = 1+2+3(add all power when same variable)

a^6

7 0
3 years ago
Other questions:
  • One cell phone plan charges $20 per month plus $0.15 per minute used. A second cell phone plan charges $35 per month plus $0.10
    10·1 answer
  • Neil took his family of five out to dinner at HogTastic Pit BBQ. They all ordered the buffet and drink at $12.80 each. Neil left
    6·1 answer
  • Solve 2 + 3e^x + 2 = 7 for x
    12·2 answers
  • The amounts (in ounces) of juice in eight randomly selected juice bottles are: 15.8, 15.6, 15.1, 15.2, 15.1, 15.5, 15.9, 15.5 co
    12·2 answers
  • Casseia borrows $1,100 to buy new furniture for her dorm room. If the simple interest rate is 4.5%, how much interest will she h
    7·1 answer
  • 6xy in simplest form
    14·1 answer
  • 8. If you were going to use the quadratic formula to solve the following equation and a = 9, what number would you use as the va
    5·1 answer
  • Based on the graph, what is the constant of variation?
    8·1 answer
  • Solve using the substitution method
    13·1 answer
  • Which angles would the consecutive interior angles theorem state are supplementary?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!