<span>C(x)=2268 means that the cost of </span><span>manufacture 63 chairs is 2268$.
2268/36 = 63 chairs
</span>
Answer:
The answer is B, -5 is a rational number and integer! :)
Step-by-step explanation:
Answer:
It is not
Step-by-step explanation:
If you pythagores- a^2+b^2=c^2
You will get 4^2+6^2=8^2
16+36=64
52=64
This is not true
Answer:
0.00166 dollars per milliliter
0.002142857142857 dollars per milliliter.
Step-by-step explanation:
1. 2.5 carton
2.5 liters of juice is 4.15
2.5 liters=2,500 milliliters
To find the price per milliliter, we will divide the cost by the amount of juice there is.
4.15/2,500=0.00166 dollars per milliliter
2. 6 350-ml cartons
6 350-milliliter boxes= a total of 6*350 ml=2100 milliliter
Again, we will divide the cost by the amount of juice.
4.50/2100=0.002142857142857 dollars per milliliter.
Answer:
1,888 pencils
Step-by-step explanation: