Answer:
49038.0952
Step-by-step explanation:
x+0.05x=51490
1.05x/1.05= 51490/1.05
x=49038.0952
Answer:
C
Step-by-step explanation:
divide 22.5 by 10
=2.5
so
f=2 1/2c
Answer:
b or a
Step-by-step explanation:
Answer:
A, B, D are true
Step-by-step explanation:
A) Speed = Distance travelled ÷ time taken
= 112 ÷ 1.75
= 64 miles per hour
True
B) Cost of 6 pens = $7.74
Cost of 1 pen = 7.74 ÷ 6 = $ 1.29
Cost of 7 pens = 1.29 * 7 = $ 9.03
TRUE
C) Speed = 57 miles per hour
4 hour 10 minutes = 250 minutes
Distance traveled in an hour = 57
Distance traveled in 250 minutes = (57* 250) ÷ 60 = 237.50 miles
FALSE
D) Cost of 17 cans = $ 38.59
Cost of 1 can = 38.59 ÷ 17 = $2.27
Cost of 3 cans = 2.27 * 3 = $ 6.81
TRUE
e) Cost of two dozen eggs = $ 8.40
Cost of an egg = 8.40 ÷ 24 = $ 0.35
FALSE