1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivahew [28]
3 years ago
14

A certain television is advertised as a 10-inch TV (the diagonal length). If the width of

Mathematics
1 answer:
OLga [1]3 years ago
8 0

Answer:

60?

Step-by-step explanation:

60/6 = 10?

idk if this is how that works lol

You might be interested in
Which of the following numbers are integers?<br> 8, -4.1, -9, 1.75, 22, 1/6
Alex777 [14]

Answer:

8,-9,22 are integers

Step-by-step explanation:

i hope it will help <em>you</em>

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
the angle of elevation from the bottom of the lift to the top of Snowbowl mountain is 33 degrees. If the height of the mountain
Evgen [1.6K]

Answer:

Step-by-step explanation:

tan33=544/x\\ \\ x=\frac{544}{tan33}m\\ \\ x\approx 837.7m

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Differentiate y=x/5-5/x
igomit [66]
I’m trying to find this too
7 0
3 years ago
Please answer this correctly
DENIUS [597]

Answer:

The correct answer is

<u>379.94</u> cm^2

Use the equation pir^2 to find the area. If you need to find the radius make sure to divide the diameter my 2

Hope this helps! If u have anymore questions i'd love to help!

- Quinn

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Without graphing, identify the vertex, axis of symmetry, and transformations from the parent function f(x) = xl.
zhannawk [14.2K]
-1 is your awnser too this one
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Two and a half pounds of Super Nutty granola cost $12. How much does one pound cost?
    7·1 answer
  • Chin bought 12 pounds of of apples for $6. What would it cost to by 3 pounds of apples.
    7·1 answer
  • PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST Simplify by removing parentheses​ and, if​ possible, combining like terms. 6m-2(-7m+3)
    7·2 answers
  • Find the n 2/9= 14/ n
    7·1 answer
  • Karen rode her bike at a constant speed of 10 miles per hour. Her distance d is proportional to the number of hours she rode, t.
    10·1 answer
  • HALP HALP HALP HALP HALP
    15·1 answer
  • Is the class invertal also called the class size??
    13·1 answer
  • Bridget has captured many purple-footed bog frogs. She weighs each one
    6·2 answers
  • Robert's uncle owns a 510-acre farm. He grows only squash and pumpkins on his farm. This year he wants to plant 190 more acres o
    8·1 answer
  • What will the area of the dining room table top be
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!