1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novosadov [1.4K]
3 years ago
11

Is this right? if it isn't, what IS right?

Mathematics
1 answer:
umka2103 [35]3 years ago
6 0

Answer:

You are wrong and the correct answer is vaunted.

Step-by-step explanation:

Why? Because it would be the only applicable word for this sentence.

Omnipotent: Having unlimited power; able to do anything.

Overt: One or shown openly; plainly or readily apparent, not secret or hidden.

Annihilated: Destroy utterly; obliterate.

Vaunted: Praised or boasted about, especially in an excessive way.

You might be interested in
A worm plans to visit her friend the beetle. Her friend lives 484848 meters away. The worm plans to travel 999 meters per day. T
juin [17]

The statement that describes the remainder, in this case, is <u>Remainder 3</u>.

<h3>What is the remainder?</h3>

The remainder describes the leftover value after a division operation.

The remainder occurs when a number (dividend) is not completely divisible by another number (divisor).

<h3>Data and Calculations:</h3>

Distance to be traveled = 484,848 meters

Speed of travel = 999 MPD (meters per day)

The number of days to cover distance = 485.3 days (484,848/999)

Thus, the statement that describes the remainder, in this case, is <u>Remainder 3</u>.

Learn more about Remainders at brainly.com/question/1247731

#SPJ1

6 0
2 years ago
Only need help with number 7
den301095 [7]
640 ÷ 27 = 23.703737..
594 ÷ 25 = 23.76

ANSWER : D
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which is the solution to the equation 3.5[2h+4.5] =57.75?
mylen [45]
the answer is h = 6
3 0
3 years ago
Type the correct answer in the box. If necessary, use / for the fraction bar.
Pavlova-9 [17]
5/50 step-by-step explanation:
3 0
3 years ago
Nuts.com sells raw almonds for $10 per pound and roasted pistachios for $12 per pound. Christopher spends $70, before taxes and
galben [10]

Answer:

second equation

Step-by-step explanation:

10a + 12p = 70  (10 goes with almonds [a], 12 goes with pistachios[p], $10 and $12 is price per pound and $70 is total price, so that's why its = to 70)

a + p = 6.3        (this is total almonds and pistachios adding up to 6.3 pounds)

a = pounds of almonds

p = pounds of pistachios

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 4(a+2)=8+4a <br><br> Help.<br><br> Me.
    10·2 answers
  • Express each ratio as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary. $175 for 5 football game tickets
    11·2 answers
  • What is x/2 - 4x = 3x - 13
    14·1 answer
  • I know what the opposite of the opposite is but I don't know what the plus sign represents in the equation
    5·1 answer
  • The least squares regression equation for the data in the table is
    10·1 answer
  • Plsss help and explain too​
    14·1 answer
  • A number is the square root of 16 and also the square root of 2. what is the number?​
    10·1 answer
  • Look at the picture, I’ll give 40 points. If it’s correct
    10·1 answer
  • Extra Credit: Place the numbers in order from least to greatest {23%, -1/3,5/6,
    10·2 answers
  • Pls help Thank you.​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!