Answer:

Step-by-step explanation:
Step 1:-
using logarithmic formula 
so given 
now simplify
= 
<u>Answer:</u>-
![log(x^{3}y^{2})= [tex]3 log x+2 log y](https://tex.z-dn.net/?f=log%28x%5E%7B3%7Dy%5E%7B2%7D%29%3D%20%5Btex%5D3%20log%20x%2B2%20log%20y)
Answer:
The Indus River Valley Civiization.
Step-by-step explanation:
https://www.history.com/topics/ancient-middle-east/persian-empire#section_1
I would recommend combing like terms (ex- 10x-9x=x) so it could be 15x^2+x-6 . I recommend using something like mathpapa to show you step-by-step how to do it, and if you know, then it just gives you a quick answer
Answer:
$0.31
Step-by-step explanation:
You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!