1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew-mc [135]
3 years ago
8

The average weight of 7 potted plants is 23 pounds. An 8th potted plant is added to the pallet,

Mathematics
1 answer:
cluponka [151]3 years ago
6 0

Answer:

The weight of the 8th plant is 39lb

Step-by-step explanation:

Given:

Average Weight of 7 plants = 23lb

Average Weight of 8 plants = 25lb

Required:

Weight of the 8th plant

To solve this, the total weight of the initial 7 plants need to be calculated;

Average = \frac{Sum-of-weights}{Number-of-Plants}

Substitute 23 for Average and 7 for Number of plants

23 = \frac{Sum-of-weights}{7}

Multiply both sides by 7

7 * 23 = \frac{Sum-of-weights}{7} * 7

161 = Sum-of-weights

Hence, the 7 plants weigh 161

Represent the weight of the 8th plant with E

When the 8th plant is added;

The sum of the weight becomes 161 + E

And the number of plants becomes 8

The average is calculated as thus

Average = \frac{Sum-of-weights}{Number-of-Plants}

25 = \frac{161 + E}{8}

Multiply both sides by 8

8 * 25 = \frac{161 + E}{8} * 8

200 = 161 + E

Subtract 161 from both sides

200  -161 = 161 - 161 + E

39 = E

Reorder

E = 39

Hence, the weight of the 8th plant is 39lb

You might be interested in
the ride it store rents bicycles. the cost is $8.50 for 1 hour, $13.65 for 2 hours, $18.80 for 3 hours, and $23.95 for 4 hours.
ladessa [460]

Answer:

it will cost 34.25 to rent a bike for 6 hours

5 0
2 years ago
Sin^2 a/2 - sin a/2 + 1/4 = 0​
zimovet [89]

Answer:

<u>a = 60° or π/3</u>

Step-by-step explanation:

<u>Given :-</u>

sin² a/2 - sin a/2 + 1/4

<u>To find :-</u>

a

<u>Solving :-</u>

sin² a/2 - sin a/2 + 1/4 = (sin a/2 - 1/2)² = 0

sin a/2 - 1/2 = 0

sin a/2 = 1/2

a/2 = 30°

<u>Solution :-</u>

<u>a = 60° or π/3</u>

3 0
1 year ago
I have to find out if there equivalent? 96 miles on 4 gallons,380 miles on 15 gallons?
erik [133]
24 miles is 1 gallon so 360 miles is 15 gallons + 24 is 384 miles so they are not equivalent!
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
if you put $6.57 into a savings account that earbs 4%, how much interest will you receive at the end of eight years
mezya [45]
$9.02 Hope this helped.
7 0
3 years ago
For this question I am sure the answer is 81% as you divide 45 and 55. However, it is stating my answer is incorrect even though
77julia77 [94]

Answer:

it says round to the nearest 10th so it wouldn't be 81, it would be 81.8%

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A painter mixes 6 parts red paint and 8 parts yellow to make dark orange paint. Which equation can the painter use to calculate
    8·1 answer
  • The Wilsons drove 324 miles in 6 hours if they drilled the same number of miles each hour how many miles did they drive in 1 hou
    10·1 answer
  • Mark as brainliest!!
    8·2 answers
  • ¿cuántas raíces cuadradas tiene el número 0?
    6·1 answer
  • Help plz ,I’m having some difficulties
    15·2 answers
  • A department store sold 34 shirts one day. All short-sleeved shirts cost $11.00 each and all long-sleeved shirts cost $21.00 eac
    13·1 answer
  • Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?
    8·2 answers
  • The menu price of a sandwich at a restaurant is $6. The purchase is subject to a 5% food tax, and you would like to leave a tip
    6·2 answers
  • The response time for ski patrol rescue responders is measured by the length of time from when the radio call is finished and wh
    7·1 answer
  • 2(x+8)=7+5x<br> solve for x
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!