1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolbaska11 [484]
3 years ago
11

Will give brainliest to whoever answers correctly.

Mathematics
2 answers:
Oksi-84 [34.3K]3 years ago
8 0

Answer:

x = 8 cm

Step-by-step explanation:

A = l x L

6cm×4cm = 3cm×xcm

x = 24cm²/3cm

x = 8 cm

maksim [4K]3 years ago
8 0

Answer:

x=8

Step-by-step explanation:

1st rectangle:

6×4=24

2nd rectangle:

24÷3=8

You might be interested in
paden payes $2.10 for 5 1/2 pounds of bananas. Alyssa pays $3.25 for 6 1/2 of bananas. Which is the better buy
Kazeer [188]
$2.10 for 5 1/2 lbs.
4 0
3 years ago
The cost of a parking permit consists of a one-time administration fee plus a monthly fee. a permit purchased for 12 months cost
julsineya [31]

let

x--------> the monthly fee

y--------> the administration fee

we know that

660=y+12x --------> equation 1

810=y+15x --------> equation 2

Multiply by -1 equation 1

-660=-y-12x ------> equation 3

Adds equation 2 and equation 3

810=y+15x\\-660=-y-12x\\---------\\   810-660=15x-12x\\ 3x=150\\ x=50\ dollars

Find the value of y

660=y+12x\\ 660=y+12*50\\ y=660-600\\ y=60\ dollars

therefore

the answer is

the administration fee is equal to 60\ dollars

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the function f(x) = 4^x - 1, explain and show how to find the average rate of change between x = 1 and x = 4.
soldier1979 [14.2K]

Answer:

84

Step-by-step explanation:

f(1)=4^1 - 1 = 3

f(4) = 4^4 - 1 = 255

rate of change = \frac{f(x_2)-f(x_1)}{x_2-x_1}

(255 - 3) / (4 - 1) = 252 / 3 = 84

3 0
3 years ago
What is 10 times as much as 1.0
sveta [45]
10 times 1.0 is 10 itself
Hope this helps!!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Steve and Marcia bought soda, chips, and gum. • They bought twice as many chips as pieces of gum. • They bought 3 fewer sodas th
serg [7]

Answer:

ok so S=soda C=chips and G=gum

Step-by-step explanation:

From the information,

s+3=c

(1/2)c=g

from this P=s+c+g

P=s+(s+3)+((s+3)/2)

P=5/2s+9/2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Two guy wires support a cell tower. Both guy wires touch the ground in the same place, 14.5 m away from the base of the tower. O
    15·1 answer
  • PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PL
    9·2 answers
  • Can someone help me on question 9 & 10. One Is just fine. Thank you
    15·1 answer
  • .875 written as a percentage
    6·2 answers
  • Matthew made a fruit salad, in which the ratio of blueberries to red grapes is 8:6. If Matthew used 28 blueberries, how many red
    15·1 answer
  • Given that a­­^b = x, evaluate the following:<br><br><br>2a^3b +a^2b +a^b
    6·1 answer
  • 2) Zack ran 6 miles this weekend. How many feet did Zack run over the weekend?​
    13·1 answer
  • Sales Tax<br> Selling Price Rate of Sales Tax Sales Tax<br> $40.00<br> 6%<br> ?
    12·2 answers
  • A chicken farmer started his summer with 6
    6·1 answer
  • 46°<br> Х<br> x<br> X =<br> degrees.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!