1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrMuchimi
2 years ago
15

Convert 7.82km to centimeters and 4871 mm to centimeters​

Mathematics
1 answer:
nasty-shy [4]2 years ago
4 0

Answer:

7.82km = 782000cm

4871mm = 487.1

For the Millimeter one you divide the length value by 10 and for the kilometer one you multiply the length value by 100000.

You might be interested in
What is the length of the hypotenuse for a right triangle with legs of length 9 and 40?​
Step2247 [10]

Answer:

c = 41

Step-by-step explanation:

{c}^{2}  =  \sqrt{ {a}^{2} +  {b}^{2}  }

c =  \sqrt{ {a}^{2} +  {b}^{2}  }

c =  \sqrt{ {9}^{2} +  {40}^{2}  }

c =  \sqrt{81 + 1600}

c =  \sqrt{1681}

c = 41

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is “four is an even number” in mathematical sentence?
barxatty [35]

Answer:

4 is even; 4 can be divided by 2 and the quotient is whole.

Step-by-step explanation:

If a number is even, it can be divided by 2 and the quotient is a whole number. 4 can be divided by 2 and the quotient is whole, so we can say 4 is even.

5 0
2 years ago
Can someone please help me ⚠️
melamori03 [73]
G = - h/3 + 11/3
H = 11 - 3g
I hope this helps
7 0
3 years ago
Question 4) -6x + 9 + 6x -13<br> Your answer<br> Question 5) 8x - 9 -11 -14x<br> Your answer
Digiron [165]

Answer:

4) -4

5) -6x-20

Step-by-step explanation:

Add x with x's and numbers with numbers

4) -6x + 9 + 6x -13

-6x+6x+9-13

x's cancel

9-13 = -4

5) 8x - 9 -11 -14x

8x-14x-9-11

-6x-20

hope this helps

3 0
2 years ago
Brian wants to build a ramp that leads to a storeroom 5 meters above the ground. He wants the ramp to be 10 meters long. What sh
Kamila [148]
You should have an angle of elevation of 30 degrees.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • What's...factorise: 25x²-y²?
    10·1 answer
  • You want to buy some beans. Upper A 7​-ounce package costs ​$2.52. A 15​-ounce package costs ​$5.55. An 18​-ounce package costs
    5·1 answer
  • What is 5,759/999 simplified?
    8·1 answer
  • BRAINLIEST GODS PLEASE HELP!!! I’M SUPER DESPERATE HERE!! Write the ratio as a fraction in lowest terms. Compare in hours. 8 hrs
    5·2 answers
  • Can someone please help me with this!! it late and need to turn it in​
    6·1 answer
  • A sequence is recursively defined as a(n)=2a(n-2) for values of n&gt;2. Find the seventh term of the sequence if a(1)=0 and a(2)
    8·1 answer
  • Which situation cannot be represented by the equation 15 + x = 25?
    11·1 answer
  • How do I draw this in the circle
    12·2 answers
  • The Math Club is baking pies for a bake sale. The fruit-pie recipe calls for twice as many peaches as nectarines. If it takes a
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!