1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
antoniya [11.8K]
3 years ago
11

6 What is the value of [(-2) + 347

Mathematics
1 answer:
yuradex [85]3 years ago
3 0

Answer:

345

Step-by-step explanation:

-2+347=345

You might be interested in
Which line has a slope of 1/2 and a negative y-intercept? *
vivado [14]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
rodikova [14]
For question 22, divide each number by 1.41 to see which one produces a quotient larger than 0.9. d is the answer.
For #23, multiple 0.155 million by 86%, the result is 133,300
again, d is the correct answer. 
7 0
2 years ago
A ball is hurled in the air such that its horizontal (x) and vertical (y) shifts are given by the functions x(t) = 20t and y(t)
Viefleur [7K]

x(t) = 20t

y(t) = 40t - 5t^2

Since we are only interested in comparing the two at time t = 5 seconds, we plug in 5 everywhere we see the variable t and then compare x and y

x(5) = 20(5) becomes x(5) = 100

y(5) = 40(5) - 5(5)^2 becomes y(5) = 200 - 125 and then y(5) = 75

The ratio of y to x can be expressed as: y/x, so we can say the ratio is equal to 75/100 or 0.75

Answer: 0.75

7 0
3 years ago
Question 1: Mrs. March jogged 10 miles in 110 minutes. If
nekit [7.7K]

Answer:

To find the answer to these questions, you normaly divide the distance by the time, and then you know how long it took and multiply it by the new distance.

Step-by-step explanation:

110/10=11

to jog one mile it took her 11 minutes

5 0
3 years ago
Write (2 and 4/5) as a percent and then a decimal.<br><br><br><br> please help i don’t understand
worty [1.4K]
Percent is 480% and the decimal is 2.8
6 0
2 years ago
Other questions:
  • A chef buys 9 cucumbers, 18 peppers, and 21 tomatoes at the farmer's market. How much does she spend? Cucumbers 6 for $2, Pepper
    7·2 answers
  • Mr. Naxvip wrote the expression below to represent the number of
    7·1 answer
  • Solve this inequality: 3b – 7 &lt; 32
    12·2 answers
  • What's the missing angle?
    6·2 answers
  • Please help. The question is in the picture
    11·1 answer
  • Victor makes three different purchases at three different stores in one afternoon. Each time, he spends 1/3 of the money he is c
    12·1 answer
  • PLEASE HELP I HAVE 3 MINS LEFT
    8·1 answer
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br> $370 for 12 ft2
    14·1 answer
  • PLS HELP IM FAILING MY MATH CLASS
    9·1 answer
  • A semicircular window has a diameter of 10m what is the perimeter of the window use 3. 14 for pi ?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!