Answer: 11.2 because I know trust me. I did a worksheet with this same question and got 11.2 and it was correct.
Answer:
16 feet
Step-by-step explanation:
add 10 ft & 6 ft
Answer: 2.
Step-by-step explanation: Both lines intersect each other 2 times.
Answer:
2, 6, and 7
Step-by-step explanation:
3n is by itself because theres no other numbers that have the letter n.
6m and -11m are like terms bcs they both have the letter m (variable)
-3 and -18 are both like terms bcs they are both just numbers (or constants whatever)
so you would choose options 2, 6, and 7! hope this helps! :)
The 8 pound bag is better.
Divide the price by the weight, and you get the price per pound, which you can compare directly.
8 pound: 7.40/8 = $0.93 per pound
4 pound: 5.38/4 = $1.35 per pound