1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bazaltina [42]
2 years ago
10

Please help me now plz I will mark you brainliest

Mathematics
1 answer:
krok68 [10]2 years ago
8 0

Answer:

y = -5/4x -4

You might be interested in
Apply The axes in the coordinate grid at the right represent the walls of a bedroom. One corner of the room is at the origin. Wh
Novosadov [1.4K]

Answer: 11.2 because I know trust me. I did a worksheet with this same question and got 11.2 and it was correct.

5 0
3 years ago
I don't know this. (3)
Dahasolnce [82]

Answer:

16 feet

Step-by-step explanation:

add 10 ft & 6 ft

3 0
2 years ago
How many solutions would the following system of equations have​
user100 [1]

Answer: 2.

Step-by-step explanation: Both lines intersect each other 2 times.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELPPPP MEEEE NOWWWW!
Ket [755]

Answer:

2, 6, and 7

Step-by-step explanation:

3n is by itself because theres no other numbers that have the letter n.

6m and -11m are like terms bcs they both have the letter m (variable)

-3 and -18 are both like terms bcs they are both just numbers (or constants whatever)

so you would choose options 2, 6, and 7! hope this helps! :)

6 0
2 years ago
Abby can buy an 8 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38 which is the better buy
ipn [44]
The 8 pound bag is better.
Divide the price by the weight, and you get the price per pound, which you can compare directly. 
8 pound: 7.40/8 = $0.93 per pound
4 pound: 5.38/4 = $1.35 per pound
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope??????
    12·2 answers
  • HELLPPPP LOTS OF POINTS
    6·2 answers
  • Is it congruent or not ? Remember that the diagram may not be drawn to scale . justify your conclusion.
    5·1 answer
  • Meghan has two less dimes as she does nickels and one more than double the amount of quarters as she does nickels for a total of
    5·1 answer
  • Solve the system of equations using the substitution method.
    5·1 answer
  • 16. Jerome is a co-owner of a small company and received 1/3 of the company’s profits this year. What were the company’s overall
    13·1 answer
  • 67.5 Divided by 2.25 show work please:(!!
    8·1 answer
  • What would be the exponent if you wrote 2,670 in scientific notation? Just write the number for your answer.
    15·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST AND 5 STAR PLS HELP
    9·1 answer
  • Is 3 a solution to the inequality x is less then or equal to 3? why or why not. Please help<br><br>​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!