1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
12345 [234]
3 years ago
8

Help ASAP please !!!!!!

Business
1 answer:
Artyom0805 [142]3 years ago
5 0

Answer:

Emails and documents are used to get information from one place to another. Computers and projectors are assisting in presentations. Loads of different types of technology add together to assist in daily buisness life. Even things that don't include actual tech help. Like desks and pencils and paper. those things had to have come from somwhere.

I don't know. hey, at least I tried. sorry if this wasn't the type of answer you were looking for.

You might be interested in
Annie is excited about a $500 income tax return and is already contemplating which shoes to purchase. annie is exhibiting
Diano4ka-milaya [45]
Annie can be probably exhibiting <span>strongly positive time preferences and prospect theory. Annie is contemplating which shoes she would buy so she has a strongly positive time preferences and a prospect theory because she has a decision and has an alternatives what type of shoes she would buy.</span>
6 0
3 years ago
King Nothing is evaluating a new 6-year project that will have annual sales of $410,000 and costs of $284,000. The project will
motikmotik

Answer:

Option (a) is correct.

Explanation:

Given that,

Sales = $410,000

Costs = $284,000

Depreciation Expense =  $510,000 × 0.1920]

                                     = $97,920

Therefore,

Operating Cash Flow:

= [(Sales - Variable Costs - Fixed Costs) × (1 - Tax Rate)] + [Depreciation × Tax Rate]

= [($410,000 - 284,000) × (1 - 0.35)] + [$97,920 × 0.35]

= [$126,000 × 0.65] + [$97,920 × 0.35]

= $81,900 + $34,272

= $1,16,172

7 0
3 years ago
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
Alles Company uses a job costing system that applies factory overhead on the basis of direct labor dollars. No job was in proces
Kazeer [188]

Answer:

(a)

For Job G15:

Direct labor = $20,000

Overhead applied = 16,000

Overhead rate = \frac{16,000}{20,000}\times 100

                         = 0.8 × 100

                         = 80%

Overhead applied = Direct labor × 80%

                         = $20,000 × 80%

                         = $16,000

Overhead is applied on direct labor. Hence, rate is 80%.

Overhead for Job B10 = Direct labor × 80%

                                     = $54,000  × 80%

                                     = $43,200

Therefore,

Total overhead applied = $43,200 + 45,750 + 16,000

                                        = $104,950

(b) Hence,

Overapplied overhead for February:

= Total overhead applied - Actual Overhead

= $104,950 - $68,500

= $36,450

4 0
3 years ago
Mocha Company manufactures a single product by a continuous process, involving three production departments. The records indicat
kenny6666 [7]

Answer:

c. Work in Process--Department 2 375,000 Work in Process--Department 1 375,000

Explanation:

The journal entry is shown below:

Work in Process - Department 2 $375,000  ($100,000 + $125,000 + $150,000)

     To Work in Proces - Department 1 $375,000

(Being the flow of cost from Dept 1 to Dept 2 is recorded)

Here the work in process for dept 2 is debited as it increased the assets and credited the work in process for dept 2 as it decreased the assets

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Schuepfer Inc. bases its selling and administrative expense budget on budgeted unit sales. The sales budget shows 2,700 units ar
    11·1 answer
  • explain the effect of a price ceiling on the quantity of a good and who this intervention intends to assist.
    11·1 answer
  • The following income statements were drawn from the annual report of The Western Sales Company. Year 2 Year 1 Sales 40,000 40,00
    7·1 answer
  • Vanik Corporation currently has two divisions which had the following operating results for last year: Cork Division Rubber Divi
    15·1 answer
  • The market for diamond rings is closely linked to the market for high-quality diamonds. If a large quantity of high-quality diam
    15·1 answer
  • Which market structure has a single company or seller in a market with many barriers to entry?
    15·1 answer
  • On June 27, 2021, Cara Van Travel distributed to its common shareholders 510,000 outstanding common shares of its investment in
    7·1 answer
  • GDP is: Group of answer choices the sum of all currency and coins in circulation. the value of all final goods and services prod
    5·1 answer
  • Q#1. How would you describe the word “CAREER” Explain in 5-7 sentences.
    11·2 answers
  • What is the importance of salesmanship​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!