1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slamgirl [31]
3 years ago
6

EB8.

Business
1 answer:
Stolb23 [73]3 years ago
3 0

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

You might be interested in
Following is partial information for the income statement of Audio Solutions Company under three different inventory costing met
Tamiku [17]

Answer:

The computation is shown below:-

Explanation:

1.                     FIFO    LIFO Average cost  

Cost of goods sold      

Beginning inventory       $11,200      $11,200  $11,200

(400 units ×  $28))                          

purchases                       $16,625    $16,625   $16,625

(475 units × 35)                  

Goods available for use $27,825    $27,825   $27,825  

Ending inventory             $18,025    $15,575    $16,695

(525 units)  

Cost of goods sold          $9,800    $12,250    $11,130  

under ending inventory = 475 × $35 + 50 × $28    

FIFO = $18,025  

LIFO ending inventory 400 × $28 + 125 × $35

= $15,575  

Average cost = $27,825 ÷ $875    

= 31.8      

Ending inventory = 525 × 31.8

= $16,695

2.                                  FIFO            LIFO         Average

Sales

(307 × $50)                $15,350         $15,350    $15,350

Cost of goods sold     $9,800    $12,250    $11,130

Gross Profit                 $5,550           $3,100      $4,220

Expenses                     $1,680           $1,680      $1,680

Net income                  $3,870           $1,420       $2,540

3. FIFO = 3

LIFO = 2

Average = 1

5 0
3 years ago
The world's largest bank, Deutsche Bank, set as its objective to make its brand name as recognizable in the United States as Fed
Gemiola [76]

Answer:

A. Tactical Planning

Explanation:

Tactical planning is a type of an organization's strategic plan used in achieving a specific goal. It's used after an organization outlines a strategic plans indicating general organizational goals and objectives. Tactical plans usually describes the methodology to be used in achieving each of those general goals in the strategic plan. It is done in order to achieve long term goals. Therefore, for Deutsche bank to be able to implement their long range plan, they need to employ the use of tactical planning.

8 0
2 years ago
How would you write a business memorandum to this topic?
Artyom0805 [142]

Answer:

To ,

The Concern specialists/Editor/Citizens  

Subject: To Generate Cash for social assistance right now tempest and debacle .  

Dear partners ,  

We are confronting an incredible test to loss of our home and harms to our infrastructural improvement . As, I am another business visionary . I wish to contribute cash to greatest individuals with the goal that they can fix their home. This can not be conceivable without your important commitment and backing. I demand each resident , understudies, clients of treats, specialists and so forth to contribute wilfully at all you wish to do right now cause and at the hour of crisis.  

Looking for your gifts and an important commitment.  

Yours Sincerely,  

SALLY  

Proprietor AND SOLE PROPRIETOR  

CALIFORNIA COOKIES  

USA

3 0
3 years ago
Kennedy Company uses the balance sheet approach in estimating uncollectible accounts expense. The company prepares an adjusting
s2008m [1.1K]

Answer:

The amount of uncollectible account expense was recorded for July was $9,500

Explanation:

According to the given data we have the following:

Accounts written off amount=$5,200

Increase in Allowance for Doubtful Accounts=$4,300

Therefore, in order to calculate the  amount of uncollectible account expense was recorded for July we would have to make the following calculation:

Uncollectible accounts expense for July= Accounts written off+ Increase in Allowance for Doubtful Accounts

Uncollectible accounts expense for July= $5,200+$4,300

Uncollectible accounts expense for July=$9,500

The amount of uncollectible account expense was recorded for July was $9,500

3 0
3 years ago
Silver Spoon Service repairs commercial food preparation equipment. The following budgeted cost data is available for 2019: Time
stepladder [879]

Answer:

The rate charged per hour of labor is 120.

Explanation:

Rate charged per hour of labor is given by:

= Budgeted cost per labor hour + Profit margin

= 660000/10000 + 54  

= 120

Therefore, The rate charged per hour of labor is 120.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Identify each of Knox​ Industries' transactions listed below as operating​ (O), investing​ (I), financing​ (F), noncash investin
    9·1 answer
  • Bramble Corp. purchased a delivery truck for $38,800 on January 1, 2019. The truck has an expected salvage value of $1,800, and
    11·1 answer
  • A private university offers graduate assistantships to qualified students each year. In exchange for the waiver oftuition, gradu
    6·1 answer
  • Many insurers pay benefits based on the average fee charged in a geographical area. This is referred to as which of the followin
    13·1 answer
  • What is a business process? Why is adopting a process view of organizations essential to becoming a successful manager?
    7·1 answer
  • The accounts receivable turnover rate: Multiple Choice Indicates how many times the receivables were converted into cash during
    13·1 answer
  • At Flo Valley Manufacturing, workers are encouraged to find their own solutions to problems, and to implement their solutions wh
    6·1 answer
  • True or false: Managerial accounting provides information to internal managers who make decisions about a company's business act
    5·1 answer
  • Assume that a firm reports net income of $45,000 prior to making adjusting entries for the following items: expired rent, $3,500
    5·1 answer
  • Which of the following is an example of​ investment? A. a person depositing $ 100 a week to her savings account B. a person's an
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!