1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slamgirl [31]
3 years ago
6

EB8.

Business
1 answer:
Stolb23 [73]3 years ago
3 0

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

You might be interested in
Once a civilization had a surplus of food, it could support which of the following?
erica [24]
What are the options?
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following statements is true of process​ costing? A. It tracks and assigns both period costs and product costs to u
Dahasolnce [82]

Answer:

B) It accumulates product costs by production departments.

Explanation:

Process cost is used to ascertain the cost of a product at all stages of production. Total cost is an addition of all the individual process costs. Usually this is used in companies that produce homogeneous goods.

For example manufacturers for processed foods, and chemicals.

7 0
3 years ago
Blossom Company received a check for $28320 on July 1 which represents a 6 month advance payment of rent on a building it rents
grandymaker [24]

Answer:

D. debit Unearned Rent Revenue, $4720; credit Rent Revenue, $4720.

Explanation:

When the Cash was received for 6 month`s Rent the entry was :

Debit : Cash  $28320

Credit : Unearned Rent Revenue $28320

At 31 July when 1 month`s rent expires the entry will be :

Debit : Unearned Rent Revenue (1/6 x $28,320) $4,720

Credit : Rent Revenue $4,720

thus

We reverse the liability - Unearned Rent Revenue and recognize Revenue for the month expired.

8 0
3 years ago
Consider the following information: State Probability Stock A Stock B Stock C Boom 0.32 -0.01 0.23 0.2 Bust 0.68 0.21 -0.06 -0.0
gregori [183]

Answer:

the expected return of a portfolio that has invested is 0.0625

Explanation:

The computation of the expected return of a portfolio is shown below;

= (0.32 × (6052 × (-0.01) + 5060 × 0.23 + 8047 × 0.2) + 0.68 × (6052 × 0.21 + 5060 × (-0.06) + 8047 × (-0.06))) ÷ (6052 + 5060 + 8047)

= 0.0625041808027559

= 0.0625

Hence, the expected return of a portfolio that has invested is 0.0625

Therefore the same should be considered and relevant

4 0
3 years ago
Universal Travel, Inc. borrowed $500,000 on November 1, 2021, and signed a twelve-month note bearing interest at 6%. Principal a
marusya05 [52]

Answer:

The answer is D.

Explanation:

Interest expense is the amount of interest to be paid on borrowed money(bills, notes or bonds). Interest expense can be found on income statement. Income expense reduces the net income and profitability of the company. It is used to determine the solvency of a company.

In the question, Universal borrowed for 12 months from November 1, 2021 and the note matures on October 31, 2022.

For 2021, it will recognize 2 months(November 1, 2021 - December 31, 2021).

For 2022, it will recognize 10 months(January 1, 2022 - October 31, 2022).

Therefore, for 2022, Universal Travel, Inc. will recognize:

$500,000 x 6% x (10 months÷12 months)

= $25,000

5 0
3 years ago
Other questions:
  • When starting a new job, the form you complete to determine how much tax to withhold from your paycheck is called the _______.
    9·2 answers
  • To make bond purchases, the Fed gets the money __________. Select the correct answer below: exclusively from proceeds it has rec
    9·1 answer
  • Brooks Foundry in Rochester comma New York​, uses a predetermined manufacturing overhead rate to allocate overhead to individual
    15·1 answer
  • An advantage of capitalism is that
    6·1 answer
  • Porsche AG uses the label "Top Guns" to describe one segment of its customers, namely those who care about power and control and
    13·2 answers
  • The use of the concepts of purchasing, procurement, supply, and supply chain management will vary from organization to organizat
    7·1 answer
  • Vital Industries manufactured​ 2,400 units of its product Huge in the month of April. It incurred a total cost of​ $132,000 duri
    8·1 answer
  • 4. The three NIMS guiding principles are:
    13·1 answer
  • Mining Corporation bought land for $330,000 (residual value $22,000) that is estimated to yield 660,000 pounds of a removable na
    9·1 answer
  • Assume the following information for Windsor Corp. Accounts receivable (beginning balance) $140,000 Allowance for doubtful accou
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!