Kevin sold 10 pounds of apples and 20 pounds of raspberries.
Step-by-step explanation:
Given,
Cost per pound of apples = $3.50
Cost per pound of raspberries = $4
Total amount earned = $115
Let,
x represent the pounds of apples sold
y represent the pounds of raspberries sold
According to given statement;
3.50x+4y=115 Eqn 1
y = 2x Eqn 2
Putting value of y from Eqn 2 in Eqn 1

Dividing both sides by 11.50

Putting x=10 in Eqn 2

Kevin sold 10 pounds of apples and 20 pounds of raspberries.
Keywords: linear equation, substitution method
Learn more about linear equations at:
#LearnwithBrainly
Answer:
b is right
Step-by-step explanation:
Answer:
x = 2√2
Step-by-step explanation:
This is a 45-45-90 triangle. This means that if the legs are x, then the hypotenuse is x√2.
In the case, the hypotenuse is already 4. So we have the equation:
x√2 = 4
Multiply both sides by √2
2x = 4√2
Divide both sides by 2
x = 2√2
Answer:
7
Step-by-step explanation:
Recall that a factor is a number that can divide a number and return a whole number as the quotient.
In this case, 91 / 7 = 13
So 7 is a factor