1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adell [148]
3 years ago
5

Can someone please please help me I’ll give brainiest

Mathematics
2 answers:
Vesnalui [34]3 years ago
7 0
$6.70 + $1.95 + $2.35 = $11
4.5% sales tax is $0.50 so $11 + $0.50 = $11.50
$11.50 + $2.00 tip = $13.05
sveticcg [70]3 years ago
6 0

Answer:

$13.50

Step-by-step explanation:

So excluding tax and tip, let's find the cost of the meal.

$6.70 + $1.95 + $2.35 =  $11.00

Now let's add the 4.5% tax. We do this by adding 4.5% of 11.00 to 11.00

$11.00 + 0.045($11.00) = $11.495 which rounds to 11.50

Now the tip is 2 dollars, so add 2 to 11.50 to get $13.50

You might be interested in
Which two numbers add up to 10 and multiply to -24? can you help me with this?
vesna_86 [32]

Answer:

12, and -2

Step-by-step explanation:

12 + (-2) = 10

12 * (-2) = -24

6 0
3 years ago
Solve for x and y 2x+3xi+2y=28+9i
vova2212 [387]
X = 6iy-4y+83-66i/13
y= 14+9i/2-x-3xi/2
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
For the direct variation such that when y = 2 then x = 3 , find the constant of variation ( k) and then find the value of y when
Sergeu [11.5K]

Answer:

k is 2/3 and y is -1/3 when x is -0.5.

Step-by-step explanation:

The direct variation relationship is y = kx, where k is the const. of var.

Subbing 3 for x and 2 for y, 2 = 3k, or k = 2/3.

Now, if x = -0.5, y = (2/3)(-1/2) = -1/3

k is 2/3 and y is -1/3 when x is -0.5.

8 0
3 years ago
2. Sandy made several investments. She bought 1000 shares of a company’s stock for $8.60/share, she bought a bond with a face va
vampirchik [111]
The stock price per share was $8.60
Number of shares bought 1000
Total price for the shares:
(Cost per share)*(Number of shares)
=8.60*1000
=$8600

The stock price after 1 year $9.15
Total number of shares is 1000
Current price=(current share price)*(number of shares)
9.15*1000
=$9150
current value=(Current price)-(buying price)
=9150-8600
=$550

Net Profit=(Current value)-(Expenses)
=550-14
=$536
6 0
3 years ago
What are three names for 3.09
mixas84 [53]

Answer:

1.Three and Nine Hundredths    2. 3 9/100      3. 390%

Step-by-step explanation:


7 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HURRYY!! what is this in an exponential form?
    11·2 answers
  • Brainliest will be given!
    8·1 answer
  • Evaluate the expression for the given value of the variable(s). Show your work.
    12·1 answer
  • The length of a rectangle is 50m.this is 6m more than twice the width.find the width
    5·1 answer
  • A sequence of numbers begins with 12 and progresses
    13·2 answers
  • of the 75 boys in the 7th grade class, 25 participate in at least one sport . of the 120 girls in 7th grade class 30
    14·1 answer
  • Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries.
    14·1 answer
  • HELP PLEASE. <br> Area= <br><br> If there is no value under the square root enter a 1.
    5·1 answer
  • Can you please help me with this?
    14·1 answer
  • Phone Company 1 charges a flat rate of $25.00 a month for local calling,
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!