1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
3 years ago
11

Watters Umbrella Corp. issued 15-year binds two years ago at a coupon rate of 6.2 percent. The bonds make semiannual payments. I

f these bonds currently sell for 98 percent of par value, what is the YTM?
Business
1 answer:
Sholpan [36]3 years ago
5 0

Answer:

YTM = 6.42%

Explanation:

current market value = $1,000 x 98% = $980

n = (15 - 2) x 2 = 26

coupon = $1,000 x 6.2% x 1/2 = $31

face value = $1,000

YTM = [coupon + [(face value - market value)/n]} / [(face value + market value)/2]

YTM = [31 + [(1,000 - 980)/26]} / [(1,000 + 980)/2]

YTM = (31 + 0.77) / 990 = 31.77 / 990 = 0.03209 x 2 (annual yield) = 0.641818 = 6.42%

You might be interested in
Baby Goods Inc. buys Child Shops Inc. in an attempt to gain monopoly power. Remedies that a court might impose in a suit against
zhuklara [117]

Based on the information given regarding the monopoly power, the remedy by the court will be<u> divesting itself of the control or ownership of</u><u> Child Shops</u>.

It should be noted that antitrust laws are put in place in order to protect consumers from business practices that are predatory and also ensure fair competition.

Since antitrust laws recommend the breaking of certain business conducts, there'll be the divesting of the company of the control or ownership of Child Shops.

Learn more about monopoly on:

brainly.com/question/13113415

6 0
3 years ago
What budget item is NOT easy to lower if your salary is decreased?
zubka84 [21]
Well, insurance or taxes! :D
3 0
4 years ago
Pheasant Co. can further process Product B to produce Product C. Product B is currently selling for $30 per pound and costs $28
Gnom [1K]

Answer:

differential cost of producing product C = $24 per pound

Explanation:

given data

B  currently selling = $30 per pound

produce cost = $28 per pound

C would sell =  $60 per pound

produce additional cost = $24 per pound

to find out

What is the differential cost of producing Product C

solution

we get differential cost of producing product C is express as

differential cost of producing product C = cost of (B+C) - cost of B   .............1

put here value we get

differential cost of producing product C =  (28+24) - 28

differential cost of producing product C = $24 per pound

3 0
3 years ago
Explain the concept of delegation of authority​
Archy [21]

Explanation:

Delegation of authority is a process that enables a person to assign a task to others. As a manager or leader, you're expected to perform several tasks and meet multiple deadlines. To ensure that you achieve your objectives on time, you delegate responsibility to your team members

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the month of April, a department had 600 units in the beginning work in process inventory that were 60% complete. These units
Eduardwww [97]

Answer:

cost to WIP at April 30th: 300,000

        materials  240,000

       conversion  60,000

Explanation:

<em><u>Materials equivalent units:</u></em>

Materials are addedirely at the beginning of the process thus, all are at 100%

transferred out - beginning x percentage of completion + ending x % completion

20,000 - 600 x 100% + 2,000 x 100% =

20,000 - 600 + 2,000 = 21,400

equivalent cost per unit: 2,568,000 / 21,400 = 120

Ending WIP: 2,000 units x 100% x 120 = $ 240,000

<u><em>Conversion equivalent units</em></u>

transferred out - beginning x percentage of completion + ending x % completion

20,000 - 600 x 60% + 2,000 x 20%

20,000 - 360 + 400 = 20,040 units

equivalent cost per unit CC: 3,006,000 / 20,040 = $ 150

Ending WIP_ 2,000 units x 20% x $ 150 = $  60,000

Ending WIP: 240,000 + 60,000 = 300,000 accumulated cost.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Advertisers sometimes use words that invite viewers to make an erroneous interpretation; they appear to promise something but in
    5·1 answer
  • Frank plans to move to a large city after graduation. What financial factors does he need to consider about his new residence wh
    10·2 answers
  • Ben works at a top accounting firm in Salt Lake City and his responsibilities include developing individual and departmental goa
    12·1 answer
  • Monty Manufacturing builds playground equipment that it sells to elementary schools and municipalities.​ Monty's management has
    15·1 answer
  • Task 3: Budget for 25- to 30-year-old Business Professionals
    13·1 answer
  • Wizard Corp. needs to take out a one-year bank loan of $600,000 and has been offered loan terms by two different banks. One bank
    9·1 answer
  • So if Dior made homemade lemonade from scratch, and sells it for $10 &amp; she sells 35 cups of lemonade, &amp; she made $45 but
    12·2 answers
  • Limited partnership programs are categorized as direct participation programs. The term direct participation refers to A) the ab
    9·1 answer
  • Unit test Review
    8·1 answer
  • As a factor of production, what is capital?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!