Answer:
24 for 2.99
Step-by-step explanation:
2.99/24 = $0.1245 per ounce
4.99/36 = $0.1386 per ounce
So the 36 cost more per ounce.
Answer: B) F(x) = √x and G(x) = 3x + 2
<u>Step-by-step explanation:</u>
The composite function G(F(x)) is when you replace every x-value in the G(x) function with the F(x) function.

The only one that matches G(F(x)) = 3√x + 2 is OPTION B
90 miles
12 gallons of gas : 360 miles
3 gallons of gas : x miles
12 / 3 = 4
360/4 = 90