1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
2 years ago
6

10f – 6 – 10f = -8(-2f - 10) + 10

Mathematics
1 answer:
netineya [11]2 years ago
8 0

Answer:

f= -6    i think

You might be interested in
For a given input value b, the function f outputs a value a to satisfy the following equation. 4a+7b=−52 Write a formula for ) f
Sergio [31]

Answer: Our required formula becomes :

a=f(b)=-13-\frac{7}{4}b

Step-by-step explanation:

Since we have given that

4a+7b=-52\\

We need to write a formula for f(b) in terms of b So, it becomes

4a=-52-7b\\\\a=\frac{-52-7b}{4}\\\\a=\frac{-52}{4}-\frac{7b}{4}\\\\a=-13-\frac{7b}{4}

Hence, our required formula becomes :

a=f(b)=-13-\frac{7}{4}b


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer pls for 30 points and brainliest​
stepladder [879]

Answer:

your answer will be letter B

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Help I need help asappp
timurjin [86]

Answer:

-32

Step-by-step explanation:

-32/-4 = 32/4 = 8

8 - 5 = 3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
2kg of coconut juice, which costs $5/kg, were combined with 8kg of coconut milk, which costs $3/kg. Find the cost per kg of the
katen-ka-za [31]
Cost per kg=(total cost)/(total kg)


total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24

total cost=10+24=$34

total kg=2+8=10

cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
4 0
3 years ago
Of all graduating students in a state college system, 50.5% of graduates identify as female, 36.4% of the students graduate with
motikmotik

Answer:

dsaf

Step-by-step explanation:

asdefsadfsafsdf

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Help me please I really don’t understand:(
    8·1 answer
  • Which pair of angles are corresponding?
    14·1 answer
  • Which of the following is a rational number but NOT an integer?
    12·2 answers
  • Evaluate the function for x = –3. f(x) = 4x – 5
    15·1 answer
  • Re-arrange this polynomial so its terms
    11·1 answer
  • What is f (x) = 4x + 1; {–4, –2, 0, 2, 4}
    7·1 answer
  • Find the following difference 17 - 3.
    8·1 answer
  • Select the correct answer.
    5·1 answer
  • A zoo has 15 bears and 5 tigers.<br> The number of bears is how many times the number of tigers?
    15·2 answers
  • Y=x^2 is reflected across the x-axis and then scaled vertically by a factor of 1/8
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!