1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mel-nik [20]
3 years ago
12

It takes Austin 8 hours longer than Elliott to construct a wooden chair in shop class. When the classmates work together, they c

an complete one chair in 3 hours. This situation can be represented by this expression, where t is the amount of time, in hours, it takes Elliott to complete a chair on his own.

Mathematics
2 answers:
Scorpion4ik [409]3 years ago
5 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

raketka [301]3 years ago
3 0

Answer:

In photo below

Explanation:

In photo below

I hope this helps

You might be interested in
I need help is it A B C or D
kkurt [141]
Anwer is B...... . ........
7 0
2 years ago
f(X) = 9x^3 + 2x^2 - 5x^3 - 7x + 4 and g(X) = 5x^3 - 7x + 4. what is f(X) - g(X)? Show all of your steps and write your final an
dolphi86 [110]
First we can simplify f(x) to make it a little easier. We can write it as
4x^3+2x^2-7x+4 by combining like terms

The we just subtract g(x) from f(x) and simplify
4x^3+2x^2-7x+4-(5x^3-7x+4) and remember to distribute the negative to g(x)
4x^3+2x^2-7x+4-5x^3+7x-4 (combine like terms)
-x^3+2x^2
In factored form, this becomes
-x^2(x-2)

Hope this helps
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
1410+0515 in milartary time
OLEGan [10]
That would be 1925  ( 15 + 05 = 19 and 10 + 15 = 25)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
if Janet spent 15 hours reading a 1,200 page book how many pages did Janet read per minute , round answer to decimal
Naddik [55]
1.3 pages first you take 15 * by 60 because 60 min. in one hour and then divide 1200 by 900 you get 1.3


8 0
2 years ago
Read 2 more answers
On Wednesday a local hamburgers shop sold a combined total of 568 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheeseburgers sold
Sphinxa [80]

Answer:

i think its 142

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Wendy and Mini earn $49 per week for delivering magazines. Wendy worked for x weeks and earned an additional total bonus of $18.
    5·2 answers
  • choose the equation below that represents the line passing through the point (2,-4) with a slope of 1/2
    7·1 answer
  • Emily used the number line to find the quotient for -15 ÷ 5. What errors did she make? Select three correct answers.
    8·2 answers
  • Darlene went out to eat with her friends on Monday. She spent $14.89 on her meal. She wants to leave a 15% tip. Write an express
    6·1 answer
  • I need to find the unit rate and round to the nearest hundreth if necessary.
    12·1 answer
  • Find the amount Erica owes at the end of 3 years if ​$6400 is loaned to her at a rate of 7% compounded monthly.
    15·1 answer
  • NO LINKS i need help with this
    15·1 answer
  • Jack Mason drove 6,000 miles last year. He had variable costs of $1,000 and fixed costsof $1,250. What is the annual cost and th
    11·1 answer
  • Here you go ☺️ I NEED HELP SO HELP PLS
    10·2 answers
  • Graph the solution c-12>-16
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!