$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Hope this helps you:)
Answer:
125/2 or 62.5 or 62 1/2 (x=)
Step-by-step explanation:
25/4=x/10 multiply everything by 20
25*20/4=20x/10 simplify
25*5=2x simplify
125=2x divide on both sides
125/2 or 62.5 or 62 1/2=x
60x1.15=69
Retail price is $69
Answer: 2=x
Step-by-step explanation:
4x-1 + 2x-1 = 5x
First combine like terms together
4x-1 + 2x-1 is 4x+2x-1-1
4x+2x-1-1 =6x-2
4x-1 + 2x-1=6x-2
6x-2=5x
The oppisite of 6x is -6x so -6x on both sides of equation to keep it balanced
6x-6x-2=5x-6x
0-2=-1x
-2=-1x
Divide both sides of the equation by -1 since -1 is being multiplied by x and the oppisite of multiply is divide
-2/-1=-1x=-1
2=x
Just square the top and bottom. z^2 over 25