1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
3 years ago
11

Which algebraic expression has a term with a coefficient of 9? O A. 6(x + 5) O B. 6x - 9 O C. 6+ x - 9 O D. 9x=6​

Mathematics
1 answer:
Dimas [21]3 years ago
7 0

Answer:

D is the answer to your question

You might be interested in
Patty is a customer service representative for a company. She earns $18 an hour, plus an additional $2.50 each time one of her c
nlexa [21]

Answer:

C.18(38) +2.5s >/= 750

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Natalie paid $20.7 for 3 small pizzas and a salad which was $3.
zysi [14]
20.70=3p+3
17.70=3p
$5.90=p
So if you only needed the equation to describe the word problem it is
$20.70=3p+3

If you want to know how much each pizza was it is $5.90; salad $3.00
6 0
3 years ago
Find the approximate side length of a square game board with an area of 199 Inches Squared
astra-53 [7]
The inch is up to28383929 feet up
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ax+16=b−3x what is a= and what does b= ?
Vlad1618 [11]

Answer:

Slope=4

x−intercept=−  

4

16

​  

=−4

b−intercept=  

1

16

​  

=16.0000

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Giving 15 points for help!
kolezko [41]

Answer: The correct statements are 'The equation 2n = p should be 2p = n' , 'The actual cost of the onions is $3.00 per pound' and 'Potatoes cost $1.50 per pound.'

Step-by-step explanation:

Here, p represents cost of one potato and n represents the cost of one onion.

And, According to the question,  He purchases 6 pounds of potatoes, p, and 3 pounds of onions, n, for $18.

Therefore, 6p +3n = 18    ------(1)

And, Onions cost twice as much as potatoes.

Therefore, n= 2p ---------(2)

Putting the values of n from 2) in equation 1),

we get, 6p+3(2p)=18

⇒6p+6p=18 ⇒ 12p =18 ⇒ p = 1.5 dollar.

Thus cost of one potato= $1.5

And cost of one onion = $ 2× 1.5= $ 3.00

Thus with help of above explanation we can say that Options first, third and fifth are correct.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help with this !
    15·1 answer
  • the point B(-3, -2) is translated 4 units left. what are the coordinates of the resulting point, B’?
    8·1 answer
  • shipping container is in the shape of a right rectangular prism with the length of 12 feet, width of 8.5 feet , and A height of
    6·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL MARK YOU BRAINLIEST Carleen and Dianaliz are collecting rocks for a science experiment. They go out hiking fo
    10·1 answer
  • A flight from New York City to Chicago takes 3 1/2 hours
    12·1 answer
  • NEED THIS ASAP PLZZ
    15·1 answer
  • HELP ME PLEASE!!!! PLEASE EXPLAIN ASWELL ( FOR 30 POINTS)
    13·1 answer
  • 1.Which triangle are acute 2.Which triangles are obtuse 3.Which triangles are scalene 4.Which triangles are isosceles 5.Which tr
    7·1 answer
  • Evelyn swimming pool requires 3 quarts of a bacterial cleaning agent five times a month how many gallons of this agent will Evel
    11·1 answer
  • What percent of 50 is 20?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!