1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Travka [436]
3 years ago
14

Mike had a photo made into a postage stamp the photo was 7 by 9.5 inches and the stamp was 1.4 by 1.9 inches what is the scale f

actor of dilation
Mathematics
1 answer:
lions [1.4K]3 years ago
5 0
The scale factor would be 0.2 because you have to divide the new stamp by the original so it would be 1.9/9.5=0.2 and same with 1.4/7=0.2
You might be interested in
2+2 ..................................needed 20 characters
Sloan [31]

Answer:

plese mark me brainlist

Step-by-step explanation:

thankyou and have nice day

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x in the figure?
Bumek [7]

Answer:

29

Step-by-step explanation:

x+61=90

This is because they are complementary angles.

You can tell by the little square in the corner next to them

x=29

4 0
3 years ago
What is the sum of the first 7 terms of the series −4+8−16+32−... ?
pochemuha

we have that

−4+8−16+32−.....

a1=-2*(-2)-----> -4

a2=-4*(-2)-----> +8

a3=+8*(-2)-----> -16

a4=-16*(-2)----> +32

a5=+32*(-2)----> -64

a6=-64*(-2)-----> +128

a7=+128*(-2)-----> -256

The sum of the first 7 terms of the series is

<span>[a1+a2+a3+a4+a5+a6+a7]-----> [-4+8-16+32-64+128-256]-------> -172</span>

<span>
the answer is -172</span>
4 0
3 years ago
Work out the area of triangle ABC<br> 2 root 5 cm <br> 3 root 2 cm
shusha [124]
Shouldn’t there be a picture?
7 0
3 years ago
Write an equation in slope-intercept form of a line that has a slope of -2/3 and a y-intercept of 6.​
3241004551 [841]

respondo por qué el juego me lo diste 2+24

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A candy store makes a 13–pound mixture of gummy bears, jelly beans, and gobstoppers. The cost of gummy bears is $1.00 per pound,
    9·2 answers
  • Emil was dividing his candy among 15 friends and himself. If eachperson received 4 pieces, how many pieces of candy did Emil hav
    12·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • Plz hurry<br> Which graph best represents the equation 5x + y = 4?
    11·2 answers
  • Given g(x)=c^2-x+3 which is g(a+1) in simplest form
    10·1 answer
  • 3. BASKETBALL Alonzo and Miguel scored a total of 54 points in the basketball game. Miguel scored four more points than Alonzo.
    7·1 answer
  • A standard container measures 2.4 m by 2.4 m by 6 m.
    10·1 answer
  • You get your first job ever and they tell you that you will make $350.25 for 15 hours. How much money will you make working 40 h
    7·1 answer
  • PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS
    14·1 answer
  • How many decimal places does 22.22105 have
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!