1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arlik [135]
2 years ago
11

3(x -4) =2(2x+1) please answer this

Mathematics
2 answers:
Elan Coil [88]2 years ago
6 0

Answer: Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.

x

=

−

14

Step-by-step explanation: Have a nice day I worked really hard on this.

FrozenT [24]2 years ago
4 0

Answer:

x = -1/3

x = 1

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve for x -6x+3≥21 a. x ≤ -3 b. x ≥ -3 c. x ≤ 3
natulia [17]
Im pretty sure it’s going to be a, because when you divide by the -6 you’re supposed to switch the sign
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The campsite shop sells boxes of Funshine Cereal.
irga5000 [103]
The boxes are kept is 2275 cm and the boxes 10800 mm
3 0
2 years ago
Simplify the expression.<br> 5c+8d-8(5c-4d)
cluponka [151]

Answer:

-35c+40d

Step-by-step explanation:

distribute -8 through the numbers in the parenthesis by distribute I mean multiply the numbers in the parenthesis by -8

combine the like terms (c)

combine like terms(d)

then you have your answer

3 0
2 years ago
PLEASE HELP ME GUYS. Marshall wants to buy schools supplies. To estimate the total costs, he rounds each price to the nearest do
nasty-shy [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Which equation represents the graphed function?
melomori [17]

Answer:

the answer is A. y = -2x+3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which equation represents a linear function?
    10·1 answer
  • Evaluate the expression 2(8-4)² - 10 ÷ 2
    5·2 answers
  • I need help on this 3,4,and 2 help me solve one please
    10·1 answer
  • I was wondering if you can help me with math problem​
    13·1 answer
  • Which of these relations is a function?​
    8·2 answers
  • At the grocery store, Matthew notices that it costs $2.48 for 40 ounces of jelly. What is the unit price?
    15·2 answers
  • If you score 30 points in 5 games, how many points do you score per game?
    15·1 answer
  • Evaluate the expression <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=2%282%20%7B%7D%5E%7B5%29%7D%20" id="TexFormula1" title="2(2 {}^{5)
    7·1 answer
  • Estimate the distance you can travel in 3 hours 20 minutes if you drive on average 49 miles per hour. Round your answer to the n
    8·1 answer
  • Justin has 750 to buy supplies for the school computer lab he buys 11 boxes of printer paper that costs 49 each how much money d
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!