1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zolol [24]
2 years ago
8

The mean (average) weight of three dogs is 38 pounds. One of the dogs, Shaggy, weighs

Mathematics
1 answer:
Readme [11.4K]2 years ago
5 0
I honestly do not know this seems to me to be a trick question
You might be interested in
-6d=-42 can you help me solve please
eduard

Given the equation :

-6d=-42

So, to find d , divide both sides by ( -6 )

So,

\begin{gathered} \frac{-6d}{-6}=\frac{-42}{-6} \\  \\ d=7 \end{gathered}

Note: when we divide two negative numbers, the result will be a positive number

5 0
9 months ago
**PLEASE HELP ASAP** Terri is analyzing a circle, y^2 + x^2 = 36, and a linear function g(x). Will they intersect?
Alborosie
We analyze the linear function to find that it has equation y=x.  Drawing the line, we find that it will intersect the circle at negative and positive x-coordinates.

We can prove this by substituting y=x into the given equation:

x^2+x^2=36

2x^2=36

x^2 = 18

x = \pm 3\sqrt{2}

Hence, x = 3\sqrt{2} or -\sqrt{2}, so there are both positive and negative values for x.
5 0
3 years ago
Curtis decided to go on a road trip to Canada. On the first day of his trip, he drove for 12 hours and traveled 696 miles. At wh
podryga [215]

Answer:

58 miles per hour

Step-by-step explanation:

divide 696 by 12 and you get 58

8 0
3 years ago
Help meeee, i need helppp
vazorg [7]

Answer: The first one is A. 16 + 10 +10 +10 +10  

The second one is 40  units^2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A grocery store will only accept yellow onions that are at least 2.75 in. in diameter. A grower has a crop of onions with diamet
IrinaVladis [17]
It has to be C.........
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the following rates as a unit rate.<br> example<br><br> 3Tbsp/2tsp
    13·1 answer
  • Carla is renting a canoe. It’s cost $80 for 2 hours and $160 for 4 hours. What is the rate per hour?
    8·2 answers
  • Which proportion could be used to find the length of side b?​
    12·2 answers
  • A scuba diver is exploring at an elevation of -12.2 meters. As the diver rises to the surface, she plans to stop and rest briefl
    10·1 answer
  • Which of the following best describes the algebraic expression 7(x-9)+14?
    9·1 answer
  • Helpppppp! only find the equation of the line. urgent!
    10·2 answers
  • Mark u brainliest and give 30 points.No random answers and pls give answers with explanation/steps or i will report u.​​
    7·1 answer
  • Sandra has a bag of animal cookies. The bag contains the cookies below. What is the probability that Sandra chooses a tiger cook
    8·1 answer
  • The scale on the architectural plans for a new house is 1 in. equals 4 ft. Find the length and width (in ft.) of a room that mea
    7·1 answer
  • If mr. douty goes to the store and purchases 5 equally priced items for a total of $172.45, how much did each item cost individu
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!