1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
3 years ago
9

Plz!!! HELP!!! Fast!!! 1. What is the rate of change for each function? Show your work. 2. Which function has a greater rate of

change?

Mathematics
1 answer:
Marysya12 [62]3 years ago
5 0
The change is positive 2
You might be interested in
Please help me with this problem​
Rom4ik [11]

y=x^2 + x - 2

x + y = 1

Replace y in the second equation:

x + x^2 + x -2 = 1

Simplify:

x^2 + 2x -2 = 1

Subtract 1 from both sides:

x^2 + 2x -3 = 0

Factor:

(x-1) (x+3) = 0

Solve for both x's:

x = 1 and x = -3

Now replace x in the second equation and solve for y using both x values:

1 + y = 1, y = 0

-3 + y = 1, y = 4

Now you have (1,0) and (-3,4) as solutions for (x,y)

XY = x times y:

1 x 0 = 0

-3 x 4 = -12

The answer would be -12

6 0
3 years ago
3. Write the numbers given below in scientific notation.<br>(a) 3000000000 ms<br><br>​
k0ka [10]

Step-by-step explanation:

3×10^10 is the scientific notation of 30000000000

8 0
3 years ago
The Widget Company is planning to produce widgets. The company has rented space for its manufacturing operation at $4,000 per mo
Helen [10]
I'll try to explain in the simplest way possible:

Total cost for a single widget: $32 + $44 = $76 for one widget.

So, since we know the cost of one widget is $76, then the price of 350 widgets would be = $76 x 350 = $26,600.
6 0
3 years ago
Please answer I will be giving out brainliest and 2<br>7 points.​
maria [59]
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute

4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.

6 0
3 years ago
Nick bought a video game for $55, which was 20% off the original price. what was the original price?
kifflom [539]
the \  original \  price :  x \\ \\ x\cdot 20\% = 55 \\ \\x\cdot \frac{20}{100}=55\\ \\\frac{1}{5}x=55 \ \ / \cdot  5\\ \\x=\$ \ 275  \\ \\ Answer : \   the \  original \ price \  it \ \$ \ \ 275 .
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help ASAP!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • Which ordered pair is a solution to this equation? y = 4x - 1 a.(0, 2) b.(1, 4) c.(2, 7) d.(3, 6)
    15·1 answer
  • Find the missing number. 30,______ 19, 13 1/2.
    7·1 answer
  • I don't understand this question ​
    10·1 answer
  • 780000 is the successor of what
    9·1 answer
  • What is 20% as an whole number
    10·1 answer
  • Maria put trim around a banner that is the shape of a triangle. Each side is 21 inches long. Maria has 3 4 foot of trim left. Wh
    9·1 answer
  • For the question below, identify the population parameter of interest and the sample statistic we might use to estimate the para
    10·1 answer
  • Express 3+4x-x^2 in the form y=p-(q-x)^2
    6·2 answers
  • Find the length of dm in the given fig.​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!