1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
4vir4ik [10]
3 years ago
12

11k-3+4k+8 =( )k+( ) please i need help!! it doesn't make sense!

Mathematics
2 answers:
satela [25.4K]3 years ago
4 0
Simplified it would be 15k+11
Kruka [31]3 years ago
3 0

Answer:

15k+15

Step-by-step explanation:

You might be interested in
HELPPPPP!! Last attempt
Zina [86]

Answer: is very simple 26

Step-by-step explanation:

multiply and then divide the both numbers

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
It took Michala 4 hours to sew 9 scarfs. How many scarfs could she make in 24 hours
aksik [14]
<h2>4 hours → 9 scarfs</h2><h2>8 hours → 18 scarfs</h2><h2>12 hours → 27 scarfs</h2><h2>16 hours → 36 scarfs</h2><h2>20 hours → 45 scarfs</h2><h2><u>24 hours → 54 scarfs</u></h2><h2><u /></h2><h3>Therefore, Michala can sew 54 scarfs in 1 day.</h3>
3 0
2 years ago
If BE bisects _ABD and mŁABE = 28°, find m_ABD.
slamgirl [31]

Answer:

m<ABD = 56 degrees

Step-by-step explanation:

If a segment/ray/line bisects an angle, it divides it into 2 equal parts

Since BE bisects ABD, it will divide it into 2 equal parts, one of which is 28 degrees (given)

Now we can find the measure of ABD by doing 28*2=56

8 0
2 years ago
How to solve for vertex form<br> y = -x^2 + 4x – 1
Nastasia [14]
Answer: y= -(x-2)^2+3
6 0
2 years ago
You have one type of nut that sells for $4.50/lb and another type of nut that sells for $8.00/lb. You would like to have 28 lbs
-Dominant- [34]

Answer:

I will need 26.4 pounds of the expensive nuts and 1.6 pounds of the cheap nuts.

Step-by-step explanation:

Since I have one type of nut that sells for $ 4.50 / lb and another type of nut that sells for $ 8.00 / lb, and I would like to have 28 lbs of a nut mixture that sells for $ 7.80 / lb, to determine how much of each nut will I need to obtain the desired mixture, the following calculation must be performed:

8 x 0.95 + 4.5 x 0.05 = 7.825

8 x 0.94 + 4.5 x 0.06 = 7.79

0.94 x 28 = 26.32

26.4 x 8 + 1.6 x 4.5 = 218.4

218.4 / 28 = 7.8

Thus, I will need 26.4 pounds of the expensive nuts and 1.6 pounds of the cheap nuts.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the system of equations using elimination. 2x + y = 9 8x – 2y = 6
    5·1 answer
  • You are planning a May camping trip to Denali National Park in Alaska and want to make sure your sleeping bag is warm enough. Th
    7·1 answer
  • Tim has 5/12 of a jar of BlackBerry jam and 3/8 of a jar of strawberry jam. Write 5/12 and 3/8 using a common denominator
    7·1 answer
  • A hollow ball is made of rubber that is 1 cm thick. The ball has a diameter at the outside surface of 10 cm.
    8·1 answer
  • Rewrite the following without an exponent. 6^-2<br> Please answer ASAP!
    15·1 answer
  • The number of people using an older version of a spreadsheet program decreases at a rate that is proportional at any time to the
    15·1 answer
  • I givee brainlilstttt
    9·2 answers
  • What are the coordinates of point Q<br><br> (-4,2 1/2)<br> (-2 1/2,4)<br> (2 1/2,4)<br> (4,2 1/2)
    14·1 answer
  • Answer the 3 blank boxes
    10·2 answers
  • For the vertical motion model h(t)=-16t^2+54t+3, identify the maximum height reached by an object and the amount of time the obj
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!