1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babymother [125]
2 years ago
9

At a concession​ stand, three hot dog(s) and two hamburger(s) cost ​$8.00​; two hot dog(s) and three hamburger(s) cost ​$8.25. F

ind the cost of one hot dog and the cost of one hamburger. What is the cost of one hot dog​? ​$_____
Mathematics
1 answer:
qaws [65]2 years ago
5 0

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

Solve by graphing the system of equations where x = the number of hot dogs and y = the number of hamburgers

> 3x + 2y = 8

> 2x + 3y = 8.25

The solution is (1.5, 1.75)

-- Check attachment for graph

You might be interested in
What do you call it when police interrogate a cows husband
aniked [119]
The answer is
"Question-a-bull"
5 0
3 years ago
Find the slope of the line that passes through each pair of points. Expressed as a fraction in simplest form. (8,2),(8,-1)
boyakko [2]

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

The explanation are the pictures. I hope I gave you the correct answer.

8 0
2 years ago
Please help! Question on the picture
LekaFEV [45]
The answer for the problem is 5, 12
5 0
3 years ago
Petrol and oil are mixed in the ratio 10/1 . How many litres of oil needed to mix with 5 litres of petrol?
valina [46]

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

since 10petrols=1 oil

therefore 5petrols=1/2

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Marco purchased a large box of comic books for $300. He gave 15 of the comic books to his brother and then sold the rest on an i
Yuri [45]

Answer: There are 75 books.

Price of each book = $4.

Step-by-step explanation:

Let x = Number of books in the box.

Then as per given,

Cost of x books = $300

Cost of one book = \$(\dfrac{300}x)

Books left after giving 15 of them = x-15

Selling price of (x-15) books=  $330

Selling price of one book = \$(\dfrac{330}{x-15})

Profit on each book= $1.50

Profit = selling price - cost price

\Rightarrow 1.50=\dfrac{330}{x-15}-\dfrac{300}{x}\\\\\Rightarrow\ 1.50=\dfrac{330(x)-300(x-15)}{x(x-15)}\\\\\Rightarrow\ 1.50=\dfrac{330x-300x+4500}{x^2-15x}\\\\\Rightarrow\ 1.50(x^2-15x)=30x+4500\\\\\Rightarrow\ 1.50x^2-22.5x=30x+4500\\\\\Rightarrow\ 1.50x^2-52.5x-4500=0\\\\\Rightarrow\ 1.50x^2-52.5x-4500=0\\\\\Rightarrow\ x^2-25x-3000=0\ \ [\text{divide by 1.5}]

\Rightarrow (x+40)(x-75)=0\\\\\Rightarrow\ x=-40,75

Number of books cannot be negative.

So, there are 75 books.

Price of each book = \dfrac{300}{75}=\$4

So price of each book = $4.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Math help please.. number 13
    8·1 answer
  • Three rock climbers started a climb with each person carrying 7.8 kilograms of climbing equipment. A fourth climber with no equi
    15·1 answer
  • What is the value of x if 2x+5=10
    10·2 answers
  • A sundae requires 33 ice-cream scoops and 44 strawberries, and a milkshake requires 22 ice-cream scoops and 66 strawberries. Ram
    7·1 answer
  • it was -5 degrees when james woke up but went up to 43 degrees that afternoon. how many degrees did the temperature increase?
    10·1 answer
  • Single-sample t test and paid days off: The number of paid days off (e.g., vacation, sick leave) taken by eight employees at a s
    11·1 answer
  • PLease help me find the unit rate for $140 for 18 ft
    7·1 answer
  • D = √(-253-√3)² + (-5/2-23²
    9·1 answer
  • Hello!
    5·1 answer
  • Bill $42 , tax 9% , tip 18%
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!