1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
quester [9]
3 years ago
7

What is the value of the x in this equation. 7x = 14 ​

Mathematics
1 answer:
S_A_V [24]3 years ago
7 0

Answer:

2

Step-by-step explanation:

7x=14

\frac{7x}{7}  =  \frac{14}{7}

x=2

hope it's helpful ❤❤❤

THANK YOU.

You might be interested in
Whitch is the value of this expression when a=5 and k=-2
lana66690 [7]

Answer:

25/9

Step-by-step explanation:

25/9

7 0
3 years ago
What is the sum of the first 6 terms of this geometric sequence? –4, –16, –64, –256, …
MatroZZZ [7]

a_1=-4;\ a_2=-16;\ a_3=-64;\ a_4=-256;\ ...\\\\r=\dfrac{a_{n+1}}{a_n}\to r=\dfrac{a_2}{a_1}\to r=\dfrac{-16}{-4}=4

The formula of the sum of a geometric sequence:

S_n=a_1\cdot\dfrac{1-r^n}{1-r}

We have:

a_1=-4;\ n=6;\ r=4

substitute:

S_6=-4\cdot\dfrac{1-4^6}{1-4}=-4\cdot\dfrac{1-4096}{-3}=-4\cdot\dfrac{-4095}{-3}=-4\cdot1365=-5460

Answer: C. -5460

6 0
3 years ago
6/8=y/16 how do you find the proportion of value y
Katarina [22]
You can set both fractions to have the same denominator by multiplying 6/8 (both the 6 and 8) by 2 to keep the value of the fraction, while turning the denominator to 16. So you get 12/16=y/16.
That means for the equation to be true y has to be 12.

Hope this helps!
4 0
4 years ago
Correct and best answer gets brainliest.
Nuetrik [128]
Im pretty sure the answer is c) 136
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
6. Edgar pays $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is
sineoko [7]
The answer is H. $8.70
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the slope of the line that passes through the points (–1, –17) and (–4, –2)?
    6·1 answer
  • How is 9/5 expressed as the sum of a whole number and fraction
    13·1 answer
  • riding the bus or riding is riding the bus or riding a bike a quicker way to get to school IV or DV hypothesis answer
    10·2 answers
  • 2/9 of the members are boys in a community service club. if there are 95 more girls than boys, how many girls are there in club?
    11·1 answer
  • Which system of equations could be used to find the number of tickets sold before the tournament, x, and the number of tickets s
    10·2 answers
  • (-5.5)(-4.87)<br> Help help help help
    10·1 answer
  • Which statement is best supported by the information in the box plots?
    10·1 answer
  • The cost of a 12 ounce bag of cashews is $5.86. What is the cost per ounce of the cashews?
    14·1 answer
  • The circle below has center H. Suppose that =m∠FHG64°. Find the following.
    11·1 answer
  • Is anybody good at maths<br>15times15 divide by 20 takeway 5 add100
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!